Rodzice dzieci, które urodziły się w ubiegłym roku między 1 października, a 31 grudnia mogą również skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 roku.

– Warunkiem otrzymania bonu na dzieci urodzone w ostatnim kwartale zeszłego roku jest to, aby rodzic wniosek o świadczenie wychowawcze złożył w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin

– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z przepisami mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku, także bon otrzymają.

Na przykład, gdy matka urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus w styczniu 2022 roku, Zakład przyznał to świadczenie od listopada i tym samym dziecko nabyło prawo do bonu turystycznego

wyjaśnia rzeczniczka.

Rodzice, którzy do tej pory nie aktywowali bonów, wciąż mogą to zrobić i skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego jeszcze do 30 września tego roku. W województwie podlaskim wciąż na aktywację czeka 27 proc. bonów. W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września tego roku. Mogą nim zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Opłacą nim także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie lub zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonie, obóz czy zieloną szkołę. Podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest w całym kraju już 30,5 tys., a w Podlaskiem 535.

W naszym regionie na 122 tys. przysługując bonów turystycznych, rodzice wykorzystali w całości 48,6 tys. czyli jedynie 40 proc.  Branża turystyczna w Polsce otrzymała do tej pory wsparcie w kwocie 2,27 mld zł. Ponad 20 proc. tej kwoty trafiła do przedsiębiorców w województwie małopolskim, a prawie 18 proc. w pomorskim.  Branża turystyczna w województwie podlaskim uzyskała pomoc w wysokości 26,7 mln zł, co stanowi 1,2 proc. zrealizowanej do tej pory kwoty.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, z której korzysta już ponad 10 mln osób. Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Podczas transakcji opiekun otrzymuje indywidualny kod, który potwierdza transakcję i służy do płatności Polskim Bonem Turystycznym.

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać, dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 11 22 111.

|Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku