Za nami kolejne, długo wyczekiwane, wyjazdy dzieci z augustowskich szkół na zajęcia w ramach cyklu spotkań Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dzieciaki miały okazję poznać z bliska technologie rzeczywistości wirtualnej (VR) i mieszanej (MR) oraz aktualne i przyszłe przykłady ich zastosowania.
Młodzi studenci rzeźbili modele 3D, poznawali materiały budowlane i zgłębiali tematykę wody. Dzieci zobaczyły, jak można stworzyć własny filtr do oczyszczania wody oraz poznały praktyczne ich zastosowania. Zajęcia z ostatnich tygodni przyniosły wiele radości, dostarczyły nowych wiadomości oraz praktycznych porad.
Dziękujemy Pani Ewie Romanowskiej, która podczas wyjazdu opiekowała się grupą i zrelacjonowała kolejne spotkanie młodych studentów z wykładowcami.
Warto przypomnieć, że Augustów jest jednym z trzech miast w naszym województwie, które biorą udział w projekcie „Podlaski Uniwersytet Dziecięcy”. Miasto już po raz drugi realizuje program, w ramach którego dzieci z naszych szkół mogą odkrywać świat nauki pod okiem specjalistów z Politechniki Białostockiej.
Jak tworzy się rzeczywistość wirtualną?
12 marca odbyły się warsztaty, podczas których zaprezentowano dzieciom technologie rzeczywistości wirtualnej (VR) i mieszanej (MR) oraz aktualne i przyszłe przykłady ich zastosowania m.in. w biznesie, marketingu i edukacji. Mali studenci zobaczyli, jak rzeźbi się modele 3D w całkowicie wirtualnej rzeczywistości za pomocą specjalnego programu komputerowego.
Materiały, które budują świat
Kolejne zajęcia 19 marca odbyły się pod hasłem: „Z czego świat jest zbudowany?”. Polegały one na poznaniu materiałów budowlanych wykorzystywanych w budownictwie. Uczniowie sprawdzali rożne rodzaje budowli wykonanych z różnorodnych materiałów, ich nośność oraz zastanawialiśmy się, od czego ta nośność zależy.
W drugiej części podczas zajęć zatytułowanych: „Skąd się bierze woda w kranie?” zgłębialiśmy tematykę uzdatniania wody. Dowiedzieliśmy się, czym są zasoby wodne oraz w jaki sposób uzdatnia się wodę do celów spożywczych. Zobaczyliśmy, jak można stworzyć własny filtr do oczyszczania wody oraz poznaliśmy praktyczne zastosowania filtrów.
Jak wygląda pracownia malarza?
Zajęcia z ostatniego wyjazdu (2 kwietnia) dostarczyły dzieciom wielu wrażeń artystycznych. Mali studenci mieli okazję zobaczyć pracownię malarza Ludomira Sleńdzińskiego, poznać wyjątkową twórczość oraz sekrety jego pracowni. W części praktycznej dzieci odkryły pochodzenie barwników i poznały przepis na farby olejne oraz temperowe. Dzieciaki sporządzały je samodzielnie według historycznych receptur, a następnie wykorzystały do namalowania inicjału w dawnej estetyce.
(*as) Urząd Miejski w Augustowie
bardzo fajna inicjatywa, moja córka jest zachwycona. Bardzo dobrze ze Urząd Miasta podpisuje takie umowy, które do tej pory miały tylko szkoły prywatne.
SP 3 Trójka dziękuje