Augustowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży parku rozpoczęli patrole w Dolinie Górnej Biebrzy. Funkcjonariusze z pomocą drona kontrolują tereny łąk, pastwisk, nieużytków oraz trzcinowisk. Wypalanie traw jest nielegalne, zakazują tego przepisy ustawy o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet do 5000 złotych.

fot. KPP w Augustowie

Cyklicznie na przełomie zimy i wiosny na terenie kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach. W związku z tym, augustowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży parku rozpoczęli patrole na terenach biebrzańskich. Funkcjonariusze z pomocą drona kontrolują tereny łąk, pastwisk, nieużytków oraz trzcinowisk. Funkcjonariusze reagują na wszelkie zagrożenia związane z niszczeniem środowiska naturalnego. Interweniują w szczególności wobec osób wypalających trawy, trzcinowiska lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach. Efektem wypalania są często pożary, skutkujące nieraz dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania lub lasy.

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.

Wyczerpanie znamion wykroczenia z art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 2008, z późn. zm.) zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo nagany. Natomiast sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2021 r. poz. 2345, z późn. zm.) sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. W kontekście analizowanej problematyki istotny wydaje się również zapis art. 181 § 1 Kodeksu karnego sankcjonujący przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, których to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Apelujemy o rozsądek!

Za większość pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek!

Widzisz pożar?

Alarmuj! Reaguj!                     

Dzwoń pod numer alarmowy 112!

| augustow.policja.gov.pl/