W piątek, 3 lutego 2023 r. o godzinie 18:00, w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury odbył się wernisaż wystawy „Być, morze” Fotografia i poezja w twórczości Janiny Osewskiej. Wystawa zorganizowana została z okazji 20-lecia pracy artystycznej autorki.

Zdjęcie: Janina Osewska, fot. augustow.org

Wystawa pt. „Być, morze” jest 30. indywidualną wystawą fotografii Janiny Osewskiej. Do tej pory prezentowała ona swoje prace na 13. wystawach zbiorowych i 7. zbiorowych prezentacjach cyfrowych. Jest to najkrótsze podsumowanie fotograficznego dorobu artystycznego Janiny Osewskiej. Od pierwszej wystawy pt. „Okruchy”, w Muzeum im. Marii Konopnickiej Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach minęło 20 lat.

– Są ludzie, którzy odciskają w społeczności lokalnej swoje piętno – swój ślad, który pozostaje na długo a często na zawsze. Dzisiejsza bohaterka, jest w pełnym tego słowa znaczeniu Bohaterką. Trzeba mieć dużo hartu ducha, aby dzielić się tym co się umie twórczo przetworzyć, ale też, pokonywać trudności. Tych wzruszeń, które artysta próbuje przekazać innym jest dużo. Chciałbym, żeby były to w przyszłości naszej dzisiejsze bohaterki tylko wzruszenia pozytywne. Takie które będą generowały obrazy i słowa pokazujące, że świat jest piękny, że warto ten świat zwiedzać, że warto czerpać z niego pełnymi garściami i nie ma co odkładać tych wrażeń

– mówił obecny na wernisażu Burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk.

Więcej na temat dotychczasowych osiągnięcia artystycznych autorki w zaproszeniu na to wydarzenie TUTAJ >>>

Kilka artykułów o Janinie Osewskiej w innych miejscach na naszej stronie:

JANINA OSEWSKA AMBASADOREM AUGUSTOWA

JANINA OSEWSKA, POETKA Z AUGUSTOWA NAGRODZONA NA ŚWIATOWYM FORUM SZTUKI I LITERATURY „PUENTE DE PALABRAS 18” W ARGENTYNIE

JANINA OSEWSKA WŚRÓD PODLASKICH TWÓRCÓW NAGRODZONYCH PRZEZ MARSZAŁKA

FUNDACJA SŁOWO I OBRAZ PROMUJĄCA POETÓW MA JUŻ 3 LATA [AUDIO, GALERIA ZDJĘĆ]

PROMOCJA ANTOLOGII WIERSZY O AUGUSTOWIE I ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ „WIERSZE OD AUGUSTOWA”

KOLEJNA NAGRODA LITERACKA DLA JANINY OSEWSKIEJ

Wystawę można zwiedzać do 3 marca 2023 roku, od wtorku do piątku w godz. 9:00 – 17:00, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie (Rynek Zygmunta Augusta 9).

|Bart./augustow.org

Być w teraz

Prezentowane na wystawie fotografie i wiersze powstały w nadbałtyckiej wsi Karklė na Litwie, pomiędzy piętnastym a dwudziestym pierwszym dniem sierpnia 2021 roku. W tym czasie było to dla mnie miejsce niezwykłych przeżyć, wyjątkowej obecności w tu i teraz. Niepowtarzalnego „teraz” w obrazach wzburzonego, sztormowego morza, które wydawało z siebie ryk, huk, wrzask, jęki, postękiwania, by pod koniec dnia, gdy przycichały wiatry i słabły deszcze, oddać scenę popisom nieba. Bycie świadkiem i obserwatorem tych codziennych spektakli było nierozerwalne z szukaniem odpowiedzi na pytania o miłość, nadzieję, przyjaźń, o słońce, o pisanie, o cel… Znalezione podczas długich spacerów odpowiedzi były adekwatne do chwili zapisu i z pewnością nie są jedynymi możliwymi. Ich pole interpretacyjne poszerzają fotografie, a te z kolei wyprowadzać mogą poza ramy schematycznych skojarzeń. Zestawione ze sobą słowo i obraz stanowią, w moim odczuciu, całość, choć wydaje się, że stworzenie jakiejkolwiek całości jest niemożliwe. To, co zmienne i niezmienne znika w morzu bez śladu i pozostaje tylko wodą dla każdego, kto zbliża się do jej rozległych brzegów. Jednak woda może być lustrem, gdy zaczerpnie się ją w dłonie. Jak fotografia.

W Karklė czas sztormu, silnego wiatru, widoki niemal pustych, kamienistych plaż, napowietrznych huśtawek, poławiaczy bursztynu był dla mnie, paradoksalnie, czasem ciszy nad niezapisaną kartką i czystą kartą aparatu fotograficznego. Także lekcją skromności, podczas której nie pierwszy raz uświadomiłam sobie, jak niewiele miejsca zajmuję w świecie.

Janina Osewska

Augustów, 2 października 2022 roku

„Być, morze”. Wernisaż wystawa z okazji 20-lecia pracy artystyczne Janiny Osewskiej

fot. Zbigniew Bartoszewicz/augustow.org