Augustowskie Placówki Kultury oraz Nadleśnictwo Głęboki Bród zapraszają w piątek 14 kwietnia 2023 roku na godz. 18:00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro) na spotkanie z Grzegorzem Sado, autorem książki „Leśnictwo i leśnicy Puszczy Augustowskiej na przestrzeni wieków”.

Wydana przez Nadleśnictwo Głęboki Bród 800-stronicowa publikacja jest próbą przedstawienia historii leśnictwa Puszczy Augustowskiej. Monografia, bogata w fotografie i ilustracje, obejmuje analizy bardzo rozległego okresu historycznego, poczynając od podziału rozległej Puszczy Grodzieńskiej w XV wieku i dotyka różnorodnych aspektów szeroko rozumianego leśnictwa – m.in. od przyrodniczych podstaw gospodarki leśnej, uwarunkowań prawnych, przez dzieje użytkowania lasu, problematykę łowiecką, ochronę przyrody, edukację leśną społeczeństwa, aż po środowisko zawodowe leśników i jego udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych.

Podczas wydarzenia można będzie nabyć książkę i uzyskać dedykację autora.

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią leśnictwa Puszczy Augustowskiej i dziejami Augustowszczyzny.

APK

Grzegorz Sado – historyk, doktorant Instytutu Historii na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest autorem kilkunastu opracowań naukowych i popularnonaukowych poświęconych dziejom polskiego leśnictwa. W tym trzech monografii leśnych. Od kilku lat prowadzi kwerendy w polskich archiwach państwowych, bibliotekach i archiwach Lasów Państwowych. Gromadzi materiały dotyczące gospodarki i działalności poszczególnych Dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśnictw w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zajmuje się martyrologią polskich leśników (pomordowanych podczas II wojny światowej, wywiezionych na wschód oraz tych, którzy walczyli w szeregach armii gen. Władysława Andersa, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych). Bada również rolę leśników, jaką odegrali w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, ich wkład oraz przygotowanie oddziałów Przysposobienia Wojskowego Leśników do działań obronnych – ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Augustowskiej oraz Białowieskiej. Poprzez swą działalność stara się uratować od zapomnienia nieznanych leśników, którzy wiernie służyli Polsce i Polskiemu Leśnictwu.

Ponadto zajmuje się dziejami związanymi z polskim podziemiem niepodległościowym i duchowieństwem represjonowanym w czasach PRL.