Głównym założeniem zrealizowanej przez nas oferty pn. „Od Netty po Poprad” był zakup strojów Górali Nadpopradzkich i heligonki, czyli harmonii dla ZTL „Bystry” oraz opracowanie choreografii i nauka melodii, tańców i pieśni z regionu Piwnicznej nad rzeką Poprad (wschodnia część Beskidu Sądeckiego). Choreografię ustawił Pan Mariusz Żwierko, muzykę opracował Emil Kulbacki, stroje uszyła firma „Etnoszafa” Patryk Rutkowski.
Realizacja naszego działania podniosła atrakcyjność i wzbogaciła repertuar Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” o wiązankę taneczno-wokalno-instrumentalną Górali Nadpopradzkich (Piwniczańskich zw. Góralami Czarnymi). Powszechnie wiadomo, że folklor góralski cieszy się wielkim uznaniem i powodzeniem na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Zespoły folklorystyczne o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, do której zaliczany jest Zespół „Bystry” w swoich repertuarach ma wiązanki taneczne z regionów góralskich. Stanowi to o dorosłości i dojrzałości zespołu oraz o jego jakości artystycznej, ponieważ folklor góralski zaliczany jest do bardzo wymagających kondycyjnie i artystycznie.
Wprowadzenie nowości tj. folkloru góralskiego do repertuaru Bystrego wzmocni jego popularność zarówno w regionie augustowsko – suwalskim jak też ogólnopolskim i międzynarodowym. Jak wiadomo Zespół Bystry upowszechnia, promuje i kultywuje folklor rodzimy oraz innych regionów tj. podlaski, lubelski, kurpiowski, krakowski w Augustowie, Polsce i Europie. Atrakcyjność repertuaru Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” wpłynie pozytywnie na większą rozpoznawalność grupy tanecznej na festiwalach i przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Realizacja zadania „Od Netty po Poprad” odbyła się dzięki dofinansowaniu zadania otwartego konkursu ofert przez Burmistrza Miasta Augustowa w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, za które serdecznie dziękuj Zarząd TMK oraz członkowie i instruktor ZTL „Bystry”. Serdecznie zapraszamy na koncert premierowy 11 listopada 2023 r. do hali sportowej SP 4.
Realizatorzy projektu
Zespół Tańca Ludowego „Bystry”
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok