Głównym założeniem zrealizowanej przez nas oferty pn. „Od Netty po Poprad” był zakup strojów Górali Nadpopradzkich i heligonki, czyli harmonii dla ZTL „Bystry” oraz opracowanie choreografii i nauka melodii, tańców i pieśni z regionu Piwnicznej nad rzeką Poprad (wschodnia część Beskidu Sądeckiego). Choreografię ustawił Pan Mariusz Żwierko, muzykę opracował Emil Kulbacki, stroje uszyła firma „Etnoszafa” Patryk Rutkowski.
Realizacja naszego działania podniosła atrakcyjność i wzbogaciła repertuar Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” o wiązankę taneczno-wokalno-instrumentalną Górali Nadpopradzkich (Piwniczańskich zw. Góralami Czarnymi). Powszechnie wiadomo, że folklor góralski cieszy się wielkim uznaniem i powodzeniem na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Zespoły folklorystyczne o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, do której zaliczany jest Zespół „Bystry” w swoich repertuarach ma wiązanki taneczne z regionów góralskich. Stanowi to o dorosłości i dojrzałości zespołu oraz o jego jakości artystycznej, ponieważ folklor góralski zaliczany jest do bardzo wymagających kondycyjnie i artystycznie.
Wprowadzenie nowości tj. folkloru góralskiego do repertuaru Bystrego wzmocni jego popularność zarówno w regionie augustowsko – suwalskim jak też ogólnopolskim i międzynarodowym. Jak wiadomo Zespół Bystry upowszechnia, promuje i kultywuje folklor rodzimy oraz innych regionów tj. podlaski, lubelski, kurpiowski, krakowski w Augustowie, Polsce i Europie. Atrakcyjność repertuaru Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” wpłynie pozytywnie na większą rozpoznawalność grupy tanecznej na festiwalach i przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Realizacja zadania „Od Netty po Poprad” odbyła się dzięki dofinansowaniu zadania otwartego konkursu ofert przez Burmistrza Miasta Augustowa w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, za które serdecznie dziękuj Zarząd TMK oraz członkowie i instruktor ZTL „Bystry”. Serdecznie zapraszamy na koncert premierowy 11 listopada 2023 r. do hali sportowej SP 4.
Realizatorzy projektu
Zespół Tańca Ludowego „Bystry”
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…