Dziś (20.10) obiekt zostanie oficjalnie przekazany wykonawcy.
Za dwa lata powstanie tam Muzeum Obławy Augustowskiej. Jednak zabytkową kamienicę najpierw trzeba gruntownie przebudować. Mówi pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego – Bartosz Gralicki.
– Przystępujemy do prac przygotowawczych związanych z wyburzeniem części przybudówek. Chcemy jak najszybciej je zlikwidować i zabezpieczyć zabytkowy obiekt. Po zrobieniu projektu budowlanego i wykonawczego będziemy występować o pozwolenie na budowę. Obiekt ten zostanie rozbudowany po to, by maksymalnie zwiększyć jego powierzchnie użytkową. Tak, by w przyszłości zmieściła się w nim wystawa stała.
W ramach inwestycji zostanie zagospodarowane również podwórze Domu Turka.
– Obok powstanie budynek biurowo-edukacyjny, w którym będą mieściły się sale lekcyjne oraz konferencyjna, pracownia konserwacji zbiorów i czytelnia wraz z biblioteką. Na działce otaczającej budynek chcemy wykonać Mur Pamięci. Będzie on składał się z imion i nazwisk ofiar Obławy Augustowskiej oraz terroru komunistycznego.
Koszt prac budowlanych, to prawie 58 milionów złotych. Mają potrwać do wiosny 2024 roku.
| red: mik
autor: Marta Sołtys/radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok