W czwartek 21 czerwca o godz. 11:00 na scenie Miejskiego Domu Kultury miała miejsce premiera inscenizacji „Legendy o Netcie”. Przedstawienie stanowiło finał projektu p.n. „No co Ty?! Królu złoty!”, jaki stworzyły Alicja Kędzierska z Augustowskich Placówek Kultury i Agnieszka Turowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie. Zadanie zostało przeprowadzone w dniach 26.05.2018. do 21.06.2018. w ramach „Podlaskiego Pomostu Kultury” będącego częścią programu „Bardzo Młoda Kultura”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Projekt „No co ty?! Królu złoty!” był przedsięwzięciem kulturalno-integracyjny, którego nadrzędny cel stanowiła integracja środowisk augustowskich szkół – Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej STO. Krótko mówiąc, autorkom projektu zależało na integracji osób niepełnosprawnych z osobami zdrowymi, jak również odkrywaniu przed młodzieżą różnych oblicz rodzinnego miasta Augustowa.

Aby pobudzić młodzież do wspólnego działania, postanowiły zainteresować uczestników nieznaną historią Augustowa i miejsc, w których są codziennie, a zupełnie nie wiedzą, jaka jest ich (wcale nie nudna!) przeszłość.

Realizacja zadania rozpoczęła się 26 maja, kiedy wyruszyliśmy w podróż do Białostockiego Teatru Lalek, by tam wziąć udział w warsztatach lalkarskich oraz obejrzeć spektakl pt. „Szpak Fryderyk”, który był dla nas olbrzymią inspiracją do działania. Potem raz w tygodniu, aż do wtorku 12 czerwca spotykaliśmy się najpierw tu w Miejskim Domu Kultury, by ruszyć z panią Beatą Żukowską – przewodnikiem, na spacer po Augustowie, a potem wrócić i pracować nad tym, co obejrzała widownia 21 czerwca. Ostatnie trzy spotkania projektowe poświęciliśmy bez reszty montowaniu sceny i próbom, a w czwartek zaprezentowaliśmy widowni efekt naszej miesięcznej pracy.

Zatem na scenie rozszumiała się Puszcza Augustowska, a widownia przez okno sceny zajrzała do maleńkiej osady, gdzie spokojne życie wiodła Netta i jej matka. Ich życie zmienia się, gdy na polowanie w te strony przybywa sam król Zygmunt August. Taką właśnie historię opowiedzieliśmy wspólnie, wykorzystując tekst „Legendy o Netcie” Janusza Kopciały. Mamy nadzieję, że od tej pory, każdy kto był na premierze, patrząc na rzekę Nettę zobaczy w niej odbicie dawnych czasów…

Cieszymy się, że nasze zaproszenie na premierę przyjęła pani Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta Powiatu Augustowskiego, pan Roman Krzyżopolski – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie, pani Anna Jastrzębska – dyrektor Augustowskich Placówek Kultury, pani Beata Żukowska – kierownik administracyjny Miejskiego Domu Kultury w Augustowie oraz pani kierownik Małgorzata Pieńczykowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie wraz z częścią zespołu bibliotecznego. Dużym wsparciem była dla nas także życzliwie uśmiechająca się z widowni pani Lila Wyszkowska z Wojewódzkiego Ośrodka animacji Kultury, która była opiekunem naszego projektu.

Gdy na scenie wydarzyło się wszystko, nad czym pracowaliśmy przez ostatnie tygodnie i umilkły brawa, nie mogło zabraknąć podziękowań, które należą się wszystkim instytucjom oraz osobom zaangażowanym w realizację projektu p.n. „No co ty?! Królu złoty!”- Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury w Białymstoku za sfinansowanie działań; dyrektorom szkół – pani Urszuli Jurgiel (Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie), pani Agnieszce Renacie Milanowskiej (Szkoła Podstawowa nr 2 w Augustowie) i panu Romanowi Krzyżopolskiemu (Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie) za udział uczniów ich placówek w projekcie i oddelegowanie nauczycieli do opieki nad uczestnikami. Szczególne podziękowanie skierowane zostało także do pani Agnieszki Turowskiej z Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie – współautorki projektu i innych opiekunów: pani Urszuli Sieńkowskiej-Cioch, pani Beaty Tomaszewskiej oraz pani Ewy Rowińskiej, które były nieocenionym wsparciem i prawdziwą kopalnią fantastycznych pomysłów.

Na liście podziękowań nie można pominąć pani Anny Jastrzębskiej, dyrektor Augustowskich Placówek Kultury – dzięki niej mieliśmy salę, scenę, oświetlenie i nagłośnie. Czynny udział w działaniach projektowych wzięła także pani Beata Żukowska, kierownik administracyjny Miejskiego Domu Kultury w Augustowie, która czerpiąc ze swojego doświadczenia przewodnika turystycznego, dwukrotnie oprowadziła uczestników projektu po mieście, ukazując młodzieży zupełnie nieznane oblicze miasta.

Słowa podziękowań kierujemy także do pani Marzanny Karolczuk, która uszyła większość kostiumów, jakie wykorzystaliśmy w swojej inscenizacji.

Za sprawą tych wszystkich instytucji i ludzi mieliśmy szansę przeprowadzić nasze działania, wspólnie przeżywać emocje, a na zakończenie podzielić się nimi z widownią – dziękujemy.

Jako koordynator projektu chcę także serdecznie podziękować fantastycznej młodzieży, uczestniczącej w projekcie – mam nadzieję, że bawiliście się dobrze, miło spędziliście czas, a przy okazji nauczyliście się czegoś nowego. Liczę na to, że jeszcze kiedyś połączymy siły w jakimś wspólnym działaniu.

Alicja Kędzierska (APK) – koordynator projektu

zdjęcia: Adam Bajkowski

*Działanie realizowane w ramach projektu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku „Podlaski Pomost Kultury”, będącego częścią programu „Bardzo Młoda Kultura”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”7″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]