– Mamy 414 milionów złotych do zakontraktowania i ponad 330 milionów do wydania jeszcze w tym roku – mówił wojewoda Bohdan Paszkowski podczas spotkania informacyjnego na temat dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych.

W czwartkowym (26 marca br.) spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział potencjalni beneficjenci funduszu czyli  przedstawiciele gmin i powiatów województwa podlaskiego.

Na ich pytania dotyczące szczegółów programu odpowiadali urzędnicy wojewody.  Samorządowcy dowiedzieli się  m.in. w jaki sposób aplikować o dofinansowanie, jakie są główne kryteria oceny wniosków i na jaką kwotę dotacji mogą liczyć.
Bohdan Paszkowski przypomniał, że Fundusz Dróg Samorządowych to nowa i korzystniejsza formuła wsparcia dróg powiatowych i gminnych
– Po raz pierwszy nie ma ograniczenia dla gmin i powiatów w liczbie składanych wniosków, zwiększył się znacznie poziom maksymalnego dofinansowania [80 proc.-dop.red] oraz możliwość realizowania inwestycji wieloletnich  – wymieniał wojewoda.
Zmiana dotyczy także formuły rozliczania inwestycji –będzie ono następowało w trakcie, a nie po jej zakończeniu.  – To oznacza, że można będzie zasilać pieniędzmi inwestycje w czasie ich trwania – dodał wojewoda.

Bohdan Paszkowski zadeklarował samorządowcom pomoc na każdym etapie ubiegania się o dotacje.  I zaznaczył, że we wspólnym interesie jest to, by skorzystać z tych możliwości, które otrzymało województwo podlaskie.
Na budowę i modernizację dróg gminnych i powiatowych  podlaskie samorządy otrzymają w 2019 r. 332 mln zł. Dodatkowo, ta kwota może być powiększona o 82 mln zł na dofinansowanie wieloletnich  inwestycji drogowych.
Nabór wniosków rozpoczął się 14 marca i potrwa do 12 kwietnia.

Czytaj też: Ponad 400 mln złotych na podlaskie drogi

wrotapodlasia.pl