Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową wywołaną przez wirusa z rodziny Paramyxoviridae. Szacuje się, że w populacji nieszczepionej (podatnej na zachorowanie) jeden chory zaraża średnio aż 12 – 18 osób.

Po ekspozycji osoby podatnej na zakażenie ryzyko zachorowania wynosi 90 – 95%. Wirus odry przeżywa do dwóch godzin na powierzchniach skażonych wydzielinami chorych. Może być rozprzestrzeniany przez zakażone osoby od 4 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, do 3 dni od wystąpienia wysypki.

Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub powietrzno – kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Okres wylęgania odry trwa od 8 do 14 dni.

ZWALCZANIE ODRY TO WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ. MOŻESZ ZATRZYMAĆ ODRĘ

Objawy :

  • wysoka gorączka, ból gardła, suchy kaszel, zapalenie spojówek ze światłowstrętem i łzawieniem, zapaleniem błony śluzowej nosa (katar, cieknący nos),
  • małe, białawe plamki po wewnętrznej stronie policzków oraz na języku,
  • po kilku dniach w obrębie głowy pojawia się charakterystyczna plamisto – grudkowa wysypka, po trzech dniach zstępuje ona z głowy na tułów, a następnie na ręce i nogi. Ustępuje pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne złuszczenie naskórka.

Strategie zapobiegania oraz zwalczania odry:

1. Realizacja szczepień podstawowych przeciwko odrze zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych w Polsce:

  • pierwsza dawka jest podawana dzieciom w 13-15 miesiącu życia,
  • dawka przypominająca jest podawana dzieciom w 6 roku życia.

2. Realizacja szczepień zalecanych przeciwko odrze zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych w Polsce:

  • osobom nieszczepionym przeciw odrze w ramach szczepień obowiązkowych – należy podać dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej 4 tygodni; u osób wcześniej szczepionych przeciw odrze szczepionkami monowalentnymi szczepienie należy traktować jako przypominające,
  • podawane w wywiadzie przebycie zachorowań na odrę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, jednak szczepionkę należy podać nie wcześniej, niż po upływie 4 tygodni od wyzdrowienia.

3. Szczepienie w czasie pierwszych 72 godzin po kontakcie z chorym może uchronić przed zachorowaniem.

4. Poprawa opieki medycznej nad chorymi na odrę, w tym odpowiednie leczenie powikłań.

Szczepionki przeciw odrze są bezpieczne i skuteczne.

ZWALCZANIE ODRY TO WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ MOŻESZ ZATRZYMAĆ ODRĘ

– Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Białymstoku –