W dniu 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, by zwracać uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych. Dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie to kwestie poruszane tego dnia na całym świecie.
W czwartek (08.10) w Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Otwarto także zmodernizowaną ze środków Samorządu Województwa Podlaskiego Izbę Przyjęć, gdzie będą kierowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W uroczystości wzięła udział Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. We wszystkich oddziałach suwalskiego szpitala zorganizowane zostały uroczyste spotkania terapeutyczne o godz.10.30. Miały charakter terapii zajęciowej, spotkań, psychoedukacji, filmu i muzyki.
– W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego wszystkim Państwu składamy życzenia zdrowia i dostrzegania w tych trudnych czasach jak najwięcej dobrych rzeczy wokół siebie. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej – powiedziała Wiesława Burnos.
Przekazała także pacjentom w imieniu Marszałka Artura Kosickiego i całego Zarządu soki i dżemy z gospodarstwa ekologicznego.
W trakcie wydarzenia zwrócono uwagę także na aspekty zajęć poza leczeniem, pielęgnacją czy opieką. Stąd w ogrodzie między pawilonem I a II zorganizowano wystawę prac pacjentów, by pokazać, jakie formy terapii zajęciowej są w szpitalu prowadzone. Oprócz prac wykonanych w ramach terapii na wystawie można zobaczyć wyróżnione prace pacjentów i personelu wykonane w ramach konkursów organizowanych z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – konkursu fotograficznego „Optymizm” oraz konkursu prac w różnych technikach „Potrafimy wiele”.
Na zakończenie otwarto także odcinek izby przyjęć, gdzie będą kierowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Dotychczasowe jedno wejście z wąską izbą uniemożliwiało bezpieczną pracę. Dzięki dotacji Zarządu Województwa Podlaskiego w wysokości 100 tys. zł przebudowano obiekt, utworzono dodatkowe wejście, izolatki i zainstalowano kamery termowizyjne.
Aneta Kursa, Marcin Nawrocki
fot. Krzysztof Bochenko/UMWP
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…