Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk oficjalnie potwierdził, że budynek, w którym przetrzymywano ofiary Obławy Augustowskiej, został finalnie kupiony przez Instytut Pileckiego. To ważny dzień w historii Augustowa.
Cel osiągnięty
– Sprawa odzyskania Domu Turka z rąk prywatnych to dla mnie i wielu augustowian sprawa honoru. Kiedy pojawiła się szansa, że Instytut Pileckiego może pozyskać budynek, postanowiłem zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby tę misję wspomóc i wreszcie należycie upamiętnić ofiary straszliwej zbrodni Obławy Augustowskiej. Przez ostatnich kilka miesięcy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pileckiego szczególnie intensywnie pracowały nad tą sprawą. Gościłem w Augustowie Dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciecha Kozłowskiego, który przewodził misji. Kilkukrotnie spotkałem się też z Panią Minister Magdaleną Gawin, która także odwiedziła nasze miasto. To właśnie wtedy wspólnie przeprowadziliśmy wizytację Domu Turka. Jestem szczęśliwy i dumny z sukcesu. Do dziś, ze względu na trwające negocjacje, nie mogliśmy głośno ogłaszać kolejnych kroków. Teraz możemy podzielić się swoim zadowolenim z pomyślnego zakończenia misji. – mówi Burmistrz Mirosław Karolczuk.
Miejsce czci augustowskich ofiar
Właścicielem Domu Turka od dziś nie jest już pośrednik nieruchomości z Augustowa. Własność nabył Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. W Domku Turka najpierw przeprowadzone zostaną poważne badania służące między innymi odnalezieniu śladów Obławy Augustowskiej. Następnie, zgodnie z planem, zostanie przywrócona pierwotna forma budynku, w którym swój oddział będzie miał Instytut Pileckiego. Finalnym etapem będzie stworzenie Muzeum Obławy Augustowskiej, które należycie upamiętni zbrodnię dokonaną na mieszkańcach Augustowszczyzny.
Współpraca przyniosła efekty
– Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszych sprzymierzeńców i opiekunów całej sprawy niż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pileckiego. Zbrodnia Obławy Augustowskiej doczeka się godnego upamiętnienia. Jesteśmy to winni historii i naszym przodkom. Muzeum Obławy Augustowskiej musi wreszcie powstać w naszym mieście. Dziękuję raz jeszcze Pani Minister Gawin, Panu Dyrektorowi Kozłowskiemu oraz oczywiście Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który zdecydowanie podjął ten ważny dla nas temat. – dodaje Burmistrz Augustowa.
To już pewne
O sfinalizowaniu transakcji i zakończeniu, trwających od miesięcy, negocjacji jako pierwszy poinformował dziś oficjalnie Pan Premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził również plan utworzenia Muzeum Obławy Augustowskiej.
(*as) Urząd Miejski w Augustowie
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…