W Lipsku nad Biebrzą nie ma zbyt wielu atrakcji, które mogłyby ściągnąć do miasteczka rzesze gości. Jednak to, co mają mieszkańcy tej położonej w niezwykle ciekawej pod wieloma względami miejscowości potrafią wykorzystać i co pewien czas o Lipsku jest głośnio.
Duży wkład po popularyzację tych terenów ma Towarzystwo Przyjaciół Lipska, które od powstania w 1973 roku zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, społecznych, charytatywnych, rekreacyjnych i turystycznych.
Od lat dużą popularnością cieszą się pisanki z Lipska. Wydawać by się mogło, że to normalne w okresie Świąt Wielkanocnych, a kiedy minie, pisanki muszą czekać na zainteresowanie się nimi w roku następnym ? I chyba tak jest, tylko nie w Lipsku. W Lipsku życie wokół pisanki toczy się przez okrągły rok. Szerokie i zróżnicowane pod względem wiekowym grono społeczników dba o to, aby to bogactwo kulturowe ich regionu nie zaginęło.
W maju 2007 roku powstało Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji, które leży na szlaku tradycji rękodzieła ludowego Podlasia. Muzeum działa pod opieką Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lipsku. We wrześniu 2019 r. przy Muzeum stanęła 3-metrowa pisanka. Prawdopodobnie największa pisanka w Polsce. W roku ubiegłym powstał mural dla upamiętnienia najsłynniejszej pisankarki, p. Kazimiery Wnukowskiej.
Od 19 marca br. Towarzystwo Przyjaciół Lipska zaprasza mieszkańców i gości na spacer pisankową alejką w miejskim parku. Alejka udekorowana została kilkudziesięcioma ręcznie malowanymi pisankami. Pisanki powstały w ramach zadania pn. „Kreatywny Lipsk” realizowanego przez TPL a dofinansowanego przez MKiDN.
Po zakończeniu malowania jaj, TPL na swoim profilu facebookowym zamieściło informację, którą z przyjemnością publikujemy i w tym miejscu:
Zapraszamy na pisankowy spacer! Zależało nam bardzo na tym, byście mieli powód do uśmiechu w tym niełatwym covidowym czasie. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nasza pisankowa alejka.
Kolorowe pisanki powstały z inicjatywy i marzenia Towarzystwa Przyjaciół Lipska. Zostały pomalowane przez członków stowarzyszenia, TPLowe dzieci, panie amazonki i panie z Klubu Seniora. Dziękujemy Wam wszystkim za Wasze twórcze działania!
Panu Burmistrzowi Lechowi Łępickiemu i naszym niezawodnym strażakom z OSP w Lipsku dziękujemy za zawieszenie pisanek w alejce parkowej.
Kolorowych Świąt Wam życzymy!
Skorzystamy z tego zaproszenia i zachęcamy inne osoby do odwiedzenia Lipska n. Biebrzą w tym przedświątecznym okresie.
|Bart.
zdjęcia: Towarzystwo Przyjaciół Lipska
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok