W tym roku Zespół Tańca Ludowego „Bystry” zaprezentował swój dorobek artystyczny w Portugalii na 2 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „FAMAFOLK 2022”.  Instruktor oraz członkowie zespołu „Bystry” serdecznie dziękują Towarzystwu Młodego Krechowiaka, Augustowskim Placówkom Kultury, które finansowo wspomogły wyjazd do Portugalii. Jednak szczególne podziękowania składamy Burmistrzowi Miasta Augustowa za dofinansowanie naszego zadania publicznego pn. „FAMAFOLK 2022” – wyjazd ZTL „Bystry” na festiwal do Portugalii.

 „2 Festival Internacional de Folclore de Famalicão/ 2 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Famafolk 2022” odbył się w dniach 03-10.08.2022 r. Głównym założeniem organizatora festiwalu było pokazanie piękna i inności folkloru oraz rozpowszechnianie tradycji etnograficznych i związanego z nimi dziedzictwa kulturowego, opartego na odzyskiwaniu, przedstawianiu i odtwarzaniu, w sposób jak najbardziej wiarygodny folkloru z końca XIX i początku XX wieku wybranych na festiwal narodów. Zespół „Bystry” ukazał folklor augustowsko-suwalski oraz podlaski, który zbudził w organizatorach jak widzach wielki aplauz. Nasze walczyki, oberki i polki porywały do tańca publiczność skupioną na widowni, a pieśni wykonywane przez Julkę i Maćka wprawiały w zadumę i nostalgię. Na festiwal przyjechały zespoły w Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii i Polski, warto dodać, że „Bystry” był zespołem reprezentującym Polskę.

Młodzi tancerze i kapela oprócz koncertów, które odbywałby się niemalże codziennie zwiedzili przepiękne okolice Portugalii. I tak byliśmy w Barze, Guimarães, Porto, Fatimie, Nazare oraz zażywaliśmy kąpieli w Oceanie Atlantyckim.

Tak na koniec, Zespół Tańca Ludowego „Bystry” jest bardzo dumny w możliwości reprezentowania naszego miasta Augustowa jak i Polski na festiwalach międzynarodowych. Oprócz występów ma też okazję do zwiedzenia Europy i podziwiania piękna poszczególnych krajów. Przyszły rok już zapowiada się atrakcyjnie, ponieważ czeka na nas zaproszenie na festiwal do Włoch.

ZTL „Bystry”