Byli odważni i gotowi do największych poświęceń za Ojczyznę. W niedzielę (24.07) augustowianie obchodzą Święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. pułkownika Bolesława Mościckiego.
Uroczystości rozpoczęły się o 12:00 mszą świętą w intencji żołnierzy pułku w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Jak mówi starosta augustowski Jarosław Szlaszyński – 1. Pułk Ułanów Krechowieckich był to najstarszy i jeden z najlepszych pułków polskiej kawalerii.
1. Pułk Ułanów Krechowieckich był pułkiem wyjątkowym, dlatego że wyróżniał się dziejami bojowymi. To był ten pułk, który od 22 do 24 lipca 1917 r. bronił najpierw mieszkańców Stanisławowa przed rosyjskim żołdactwem, a potem stoczył zwycięską bitwę pod Krechowcami z wojskami austriacko-niemieckimi – mówi Jarosław Szlaszyński.
W uroczystościach w Augustowie wziął udział m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski.
Pułk sławił się nie tylko męstwem i wojenną sławą, ale też był jedyną w odrodzonym wojsku polskim jednostką, która jednego dnia walczyła z trzema zaborcami w czasie słynnej bitwy pod Krechowcami. Po tym starciu stał się symbolem ciągłości walki o niepodległość – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Poseł Jarosław Zieliński podkreśla rolę tradycji i nauki o przeszłości.
Tradycja i jej kultywowanie, wiedza o przeszłości, walka o niepodległość formacji wojskowych, to jest jeden z ważniejszych elementów i podstaw patriotyzmu. Niepodległości trzeba zawsze bronić. O jej odzyskanie walczyliśmy wielokrotnie w naszych dziejach. Dzisiaj, patrząc na współczesne zagrożenia, można powiedzieć, że najważniejsze jest umacnianie siły obronnej polskiej armii – podkreśla poseł PiS Jarosław Zieliński.
Obchodom w Augustowie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego oraz sprawności bojowej.
| red: wsz
Fot. Areta Topornicka PRB
autor: Areta Topornicka / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok