– Przybyliśmy dzisiaj do Instytutu Pileckiego wspólnie z augustowskimi sybirakami, aby poinformować, że pamiątki z Augustowskiej Izby Pamięci Sybiraków stają się częścią zbiorów Instytutu Pileckiego w Augustowie. Pamiątki te przez wiele lat znajdowały się w jednym z pomieszczeń przy dawnym Gimnazjum Nr 2 na Nowomiejskiej. Dzisiaj, dzięki woli przekazania ich do naszych zbiorów stają się ważną częścią przyszłej wystawy w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.
– powiedział na dzisiejszej (08.02) konferencji prasowej pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego do spraw upamiętniania Obławy Augustowskiej, Bartosz Gralicki.
Mowa o prawie stu pamiątkach, które dziennikarze i zaproszeni goście mogli dziś obejrzeć podczas oprowadzania kuratorskiego po zbiorach przekazanych do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. Są wśród nich m.in. zdjęcia, dokumenty, walizki, elementy uzbrojenia i umundurowania, obrazy i przedmioty użytku codziennego.
Aktualnie trwają prace remontowe „Domu Turka”, przyszłej siedziby Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. Oficjalne otwarcie tego nowego miejsca pamięci na mapie kraju, planowane jest pod koniec przyszłego roku.
W dniach 13-15 lutego specjalnie z okazji 83. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego – biuro Instytutu Pileckiego w Augustowie zostanie otwarte dla zwiedzających. Będzie to wyjątkowa okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć i poznać historię pamiątek przekazanych do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – w tym pamiątek podarowanych przez augustowskich Sybiraków. Oprowadzanie kuratorskie poprowadzi dr Łukasz Faszcza – regionalista, specjalista ds. badawczych Instytutu Pileckiego.
O innych wydarzeniach organizowanych w tych dniach przez Instytut Pileckiego, mówi Bartosz Gralicki w videorelacji z dzisiejszego wydarzenia. Więcej na ten temat również na naszej stronie TUTAJ >>>
|Bart. / augustow.org