Trwa wakacyjna akcja Programu 2 Polskiego Radia – „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39”. Po Zakopanem, Krynicy Zdrój, Toruniu oraz Pucku reporterzy tej stacji zajrzą – już w najbliższą sobotę 27 lipca – do pięknego Augustowa. Na słuchaczy, mieszkańców i turystów, którzy odwiedzą plenerowe studio Dwójki na miejscowym rynku Zygmunta Augusta czekają animacje, warsztaty i pokazy oraz audycja na żywo.
– Sprawdzimy, które augustowskie miejsca ukochał sobie Zbigniew Herbert. Opowiemy o filmach kręconych w tym mieście oraz o jego bogatej historii międzywojennej. Pasją do tego okresu podzieli się m.in. pisarz – Szymon Teżewski. Mistrz kajakarstwa i gawędy – Radosław Twarowski zabierze nas w podróż po augustowskich kanałach i jeziorach. Pływać po nich będziemy też statkiem. Dowiemy się jakie skarby kryje ziemia augustowska – i to dosłownie! W końcu ślady najstarszego osadnictwa sięgają w tym rejonie aż epoki lodowcowej. O wykopaliskach prowadzonych w Augustowie oraz o tamtejszych cudach natury opowiedzą – archeolog Iwona Lewoc i Krystyna Korzeniewska, przewodniczka PTTK. Z kolei Barbara Ostaszewska zdradzi nam kim była „goła Zośka” oraz inni bohaterowie augustowskich legend. Bez obawy – słynnych „Augustowskich nocy” również nie zabraknie! – zapowiada Andrzej Zieliński z radiowej Dwójki, wydawca plenerowej audycji z augustowskiego rynku (godz. 15.00-17.00), którą poprowadzą Monika Zając i Andrzej Sułek.
Przed audycją (od godz. 12.00) na słuchaczy Dwójki – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów, czeka wiele atrakcji. Na rynku Zygmunta Augusta. Wystąpią m.in. zespoły A-QQ Augustowska Flota Śpiewająca i Ten Inches oraz odbędą się (przygotowane przez Muzeum Ziemi Augustowskiej) pokazy i warsztaty garncarstwa – poprzedzone opowieścią o historii ceramiki. Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie będzie można wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych opartych na książce Katarzyny Janowicz-Timofiejew – „Niezwykła przygoda Skrzata Pirata”, w ramach których m.in. wykonywane będą pirackie malunki na twarzach dzieci. Ponadto dzieci będą miały możliwość uszycia swojej własnej maskotki króla Zygmunta Augusta (zaprasza Miejski Dom Kultury w Augustowie), a Koło Gospodyń Wiejskich przygotuje poczęstunek z regionalnych potraw.
Nie zabraknie oczywiście, jak co tydzień, konkursu „Dwójka na piątkę”.
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok