Była to największa i najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości, która pochłonęła dziesiątki milionów istnień. Przypadającą w sobotę (8.05) 76. rocznicę zakończenia w Europie II wojny światowej przedstawiciele Samorządu Województwa Podlaskiego uczcili składając kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Polskich na białostockim Cmentarzu Wojskowym. Hołd bohaterom oddał, w imieniu marszałka Artura Kosickiego, Tomasz Szeweluk – sekretarz województwa oraz Bogusław Dębski – przewodniczący sejmiku.
W piątek, 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad sześć lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową.
Najbardziej krwawy konflikt zbrojny
Pochłonęła wiele ofiar, była najbardziej wyniszczającą wojną w historii. Uczestniczyły w niej 72 państwa, a działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Do wojska powołano prawie 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu.
Straty w ludziach były ogromne. II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Polska straciła ponad sześć milionów obywateli. Straty te, ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie.
8 maja 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji i tym samym zakończyła się II wojna światowa.
Walczyli na całym świecie
Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.
W Polsce od 2015 r. dzień 8 maja jest obchodzony jako Narodowy Dzień Zwycięstwa – na pamiątkę kapitulacji III Rzeszy.
W tę sobotę (8.05) wraz z przedstawicielami samorządu województwa hołd poległym złożył Henryk Dębowski, białostocki radny.
Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz
|wrotapodlasia.pl
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok