Salwa z pokładu niemieckiego pancernik Schleswig-Holstein w dniu 1 września 1939 roku zapoczątkowała niemiecki atak na Westerplatte. O godz. 4.45 rozpoczął się atak na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej.
II wojna światowa to największa wojna światowa w historii. Trwała od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945). Objła prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).
1 i 2 września na terenie Wartowni nr 1 na Westerplatte zaplanowano festiwal “Spotkanie z Historią”. Podczas wydarzenia odbędzie się szereg pokazów pirotechniczno-rekonstruktorskich nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na półwyspie będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy używany przez Polaków walczących na frontach w 1939-1945 r.
W Augustowie, aby upamiętnić 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, 1 września 2018 r. o godzinie 12.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe.
W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Red.
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok