W dniu Wszystkich Świętych – Święto Zmarłych czczona jest pamięć tych, którzy odeszli. Zapalenie zniczy i składanie kwiatów na grobach bliskich i znajomych, to główny punkt w planie dnia większości Polaków. II Liceum Ogólnokształcące, Klub Historyczny im. AK w Augustowie i parafia Najświętszego Serca Jezusowego zorganizowały X już kwestę na augustowskim cmentarzu.
Dzień Wszystkich Świętych wywodzi się z kultu, jakim otaczano wszystkich zmarłych męczenników. Początkowo przypadał on na 1 maja, jednak papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość na 1 listopada, a Grzegorz VI w 837 roku uznał ten dzień za święto wszystkich świętych Kościoła powszechnego. Dla wiernych powinien to być dzień radosny, dlatego w kościołach dźwięczą dzwony i organy, a księża celebrują Msze w białych, odświętnych szatach. W dzień 2 listopada panuje zupełnie inny nastrój: milkną kościele instrumenty, wierni odmawiają modlitwy za dusze cierpiące w czyśćcu, księża odprawiają liturgię w czarnych szatach i wymieniają nazwiska zmarłych podczas tzw. wypominków. Tradycję związaną z tym dniem zapoczątkował w 998 r. św. Odylon, przeor opactwa benedyktyńskiego w Cluny we wschodniej Francji.
Dzień Wszystkich Świętych jest także dniem pamięci narodowej. Zapalane są wówczas znicze nie tylko na grobach swych bliskich, ale również na grobach powstańczych, w kwaterach żołnierskich, na bezimiennych często polnych i leśnych mogiłach żołnierzy, na miejscach kaźni, pod pomnikami i tablicami poświęconymi pamięci poległych we wszystkich wojnach – przy których bardzo często wystawiane są warty honorowe. Płoną wreszcie znicze na grobach ludzi szczególnie dla Polski zasłużonych w dziedzinie nauki, kultury i działalności społecznej.
Tego dnia, na cmentarzach organizowane są kwesty podczas których zbierane są datki na renowację zabytkowych nagrobków. Na cmentarne alejki wyruszą z kwestarskimi puszkami wolontariusze – młodzież szkolna, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, nauczyciele, artyści.
W Augustowie kwesta trwa od godz. 9.00, a do puszek można jeszcze wrzucać do godz. 16.00. Później zebrane pieniądze zostaną policzone i będziemy mogli się przekonać ile zebrano w tym roku. Przypomnijmy, że ubiegły rok był rekordowym w 10. letniej historii tej akcji jeżeli chodzi o zebraną kwotę. Podczas IX kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu zebrano 14.782 zł i 61 groszy. Na cmentarzu przy głównej alejce prezentowana jest wystawa zdjęć, czego udaje się dokonać za pieniądze zbierane podczas kwesty. Jest to przede wszystkim zasługa organizatorów, II Liceum Ogólnokształcące, Klubu Historyczny im. AK w Augustowie i parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.
Wyjątkowość tego dnia polega również na tym, że zbieramy się wszyscy na cmentarzach przy grobach rodzinnych i spotykamy ludzi, których często nie widzieliśmy kilka a nawet kilkadziesiąt lat.
Należy wspomnieć o jeszcze jednym przedsięwzięciu, które zaistniało w kontekście kwesty; to Zaduszki patriotyczne. Grupa teatralna Antrakt z II LO wystawi je 2 listopada o godz.16.00 w kaplicy cmentarnej, a 5 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury.
Red.
Dziękujemy :)
Dziękujemy! Pozdrawiamy Czytelniczki, Czytelników i redakcję Augustow.org. Życzmy przyjemnej lektury i pomyślności w Nowym Roku!
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.