Dzień Zaduszny nazywany jest także Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. 2 listopada odprawiane są modlitwy za dusze zmarłych. W Kościele odprawia się wtedy modlitwy w intencji zmarłych, którzy pokutują za grzechy.

W Polsce wierni najczęściej odwiedzają groby bliskich zmarłych i modlą się za nich dzień wcześniej, czyli w Dniu Wszystkich Świętych z racji tego, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Nieodłączną tradycją w tym dniu jest również zapalanie zniczy na odwiedzanych grobach.

Tradycja modlitwy za osoby zmarłe, które czekają na spotkanie z Bogiem, sięga czasów biblijnych. Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 opat z Cluny Odilon, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Święto to zaczęło powszechnie obowiązywać w Kościele dopiero w XIII wieku.

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. W XVI wieku podczas sesji Soboru Trydenckiego ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym, można pomagać „zanosząc prośby przed tron Boży”.

W Kościele istnieje tradycja nabożeństw za dusze czyśćcowe, między innymi znane są msze św. gregoriańskie, odprawiane codziennie przez 30 dni.

Augustowskie Placówki Kultury, grupa teatralna Antrakt z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy współpracy z Parafią Najświętszego Serca Jezusowego, zapraszają tego dnia na spektakl „Zaduszki Patriotyczne”.

Widowisko zostanie zaprezentowane dwa razy – 2 listopada o godz. 16:00 w kaplicy na augustowskim cmentarzu oraz dzień później – 3 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury, przy Rynku Zygmunta Augusta 9.

|Bart.