Województwo podlaskie to miejsce, w którym czas płynie dużo wolniej niż w innych częściach Polski. To właśnie tu można poczuć prawdziwy spokój i niesamowitą bliskość z naturą. Region ten przyciąga coraz więcej turystów, jednak nadal jest nieodkryty przez wiele osób z Polski oraz zagranicy.

Sprawdziliśmy jakie miejsca w podlaskim są najczęściej odwiedzane przez podróżujących. Na początek zacznijmy od statystyk: liczba zapytań o nocleg w województwie wynosiła w 2018 roku ponad 35 tysięcy, to wzrost o 24% w porównaniu do roku 2017.

 Co przyciąga turystów w te rejony?

 Są takie miejsca, gdzie czas płynie inaczej. Wiele z nich można znaleźć w Podlaskiem. Slow life praktykuje się tu od pokoleń! Potęga nieskażonej natury, przestrzeń, wciąż żywe tradycje – w takim otoczeniu łatwiej zwolnić i odzyskać bezcenną równowagę.

Podlaskie pełne jest miejsc, gdzie można się wyciszyć wśród lasów, pól, wód, usłyszeć prawdziwe odgłosy natury. W idealnej harmonii żyją tu zwierzęta, rośliny i ludzie. To świat różnych tradycji, kultur i religii.
Cztery parki narodowe, rozległe kompleksy leśne. To właśnie tu bije zielone serce Polski, gdzie można poczuć naturalny rytm. Mowa oczywiście o Puszczy Białowieskiej (obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO i najstarsza puszcza w Europie).

Jak mówią turyści: Kto tu przyjeżdża, zostawia część siebie. Będzie po nią wracać już zawsze,
z tęsknoty do zielonych lasów, łąk i pól pociętych dolinami meandrujących rzek.

To również miejsca, gdzie cywilizacja styka się z dziewiczą przyrodą. Wystarczy przekroczyć próg Augustowa, żeby dać się wciągnąć w wir przygody. Wejść w przestrzeń malowniczego miasta, a zaraz potem w bezkres cichej, zielonej puszczy.

Top 10 w podlaskim

Najpopularniejszą miejscowością województwa jest Augustów. Zapytania turystów skierowane do właścicieli obiektów noclegowych w tym mieście w 2018 roku stanowiły ponad połowę zapytań dla całego województwa. Na drugim miejscu znalazła się Białowieża (25% zapytań), a trójkę zamykają Suwałki (6%). Turyści pytali również o Supraśl. Stolica województwa – Białystok – znalazła się dopiero na piątym miejscu w zestawieniu. W czołowej dziesiątce najchętniej wybieranych destynacji w podlaskim znalazły się także Sejny, Giby, Tykocin, Jeleniewo, Siemiatycze.

 Głównie agroturystyka

Jak wynika ze statystyk, średnia długość noclegu w województwie wynosi 4 noce, zaś średnia cena noclegu wynosi ok. 47 zł za osobę. Oczywiście zależy ona od wielu czynników jak kategoria obiektu, udogodnienia dla turystów czy termin. W województwie podlaskim najczęściej występującą kategorią obiektów noclegowych są agroturystyki oraz kwatery
i pokoje, ale turyści mogą skorzystać również z noclegów w domkach, hotelach, pensjonatach czy apartamentach.

Podlaskie jest wielobarwne i różnorodne – o każdej porze roku. Warto odkrywać takie miejsca, gdzie harmonijnie przeplatają się natura, zanurzona w niej kultura i historia.

Dane pochodzą z Portalu Nocowanie.pl z okresu styczeń-grudzień 2018 w porównaniu do analogicznego okresu 2017.