Jesienne Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce poświęcone były architekturze. Czas już, by przedstawić wybór prezentowanych utworów, w których autorzy opowiadają o swoich fascynacjach i zauroczeniach zabytkami, urokliwą przestrzenią miast i wiejskich zakątków, opiewają istniejące i dawne świątynie, rodzinne chaty, mosty i inne pomniki ludzkiej bytności na Ziemi.
Wędrujemy z nimi po Augustowie i okolicznych miejscowościach. Docieramy w okolice nadbiebrzańskie, m.in. do Krasnegoboru i Rygałówki, ale też i w inne miejsca, chociażby do Małych Raczek nad Rospudą, wstępujemy do molenny w Gabowych Grądach, przyklękamy w uroczych starych kościołach ̶ w Kamiennej Starej, Ostrymkole nieopodal Ełku, śląskim Chruszczobrodzie. Modlimy się w Bazylice NSJ w Augustowie i w katedrze gdańskiej, słuchamy koncertu organowego w katedrze oliwskiej. Przystajemy u Maryi na tzw. „Bociankuˮ w Dolistowie i przy kapliczce św. Jana Nepomucena w Morgach. Doświadczamy gościnności u gospodarzy w Kuryłach. Przechadzając się augustowskimi ulicami zatrzymujemy się na Rynku Zygmunta Augusta, gdzie stała niegdyś cerkiew, przystajemy na mostach na rzece Netcie i Kanale Bystrym, by powędrować dalej akacjową alejką do dawnych koszar.
Autorzy zapraszają nas do rodzinnych chat, rozglądamy się po podwórzach, przysiadamy na progach i gankach, zaglądamy do stodół, a nawet do bocianich i jaskółczych gniazd oraz dawnej szkoły. Przypominamy dzieciństwo, otaczające dom jabłonie i słup wysokiego napięcia na działce dziadków. Gdy już nacieszymy się ojczystymi widokami, pielgrzymujemy z nimi dalej ̶ do Asyżu, Rzymu, Mediolanu, Saint-Denis, Sansepolcro, Sieny, Moskwy, Paryża, Londynu i Monachium, by umocnić się w świętości i pięknie. A potem jeszcze dalej ̶ do Jerozolimy i Nowego Meksyku. Nie mamy obowiązku wędrować po kolei, jak nakazują tego mapy, tylko tak, jak podpowiadają nam serca.
W wędrówkach i pielgrzymkach towarzyszyć będą nam poeci i prozaicy: Bożena Diemjaniuk, Barbara Gałczyńska, Lucyna Karna, Celina Mieńkowska, Piotr Waldemar Wiśniewski, Bożena Klimaszewska, Urszula Krajewska-Szeligowska, Leonarda Szubzda, Krystyna Walicka, Mateusz Cioch, Irena Batura, Józefa Drozdowska, Krystyna Gudel, Czesław Kowalewski, Anna Moczek, Małgorzata Dorota Pieńkowska, Waldemar Pieńkowski, Jan Saczko, Grażyna Cylwik, Regina Kantarska-Koper, Janina Osewska, Joanna Pisarska, Jerzy Sikora, Małgorzata Zachorowska-Falicka i Krystyna Zawadzka.
Czytając zbiorek przyglądnijmy się, prezentowanym we wkładce, ciekawym rysunkom i zmyślnie wykonanym zakładkom do książek autorstwa Ireny Batury. Tomik opracowałyśmy z Leonardą Szubzdą, a wydrukowała go Krystyna Bakuniewicz. Zdjęć augustowskiego kościoła do zbiorku użyczyła Renata Rybsztat. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób służyli nam pomocą.
Józefa Drozdowska, zdjęcia z wrześniowego spotkania J. D. i Ewa Jolanta Wojtków
Tomik zauroczeni architekturą można pobrać TUTAJ >>>
Wkładka z rysunkami i zakładkami Ireny Batury do wglądu lub pobrania TUTAJ >>>
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…