Kolejny raz udało nam się miło i kreatywnie spędzić część wakacji w ramach realizacji zadania publicznego „Niepełnosprawni odkrywcy latem wypoczywają w mieście”, współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Augustowa. Zorganizowaliśmy dziesięciodniowe półkolonie, dzięki użyczeniu pomieszczeń przez Pana Romana Krzyżopolskiego, Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie.
W zorganizowanych zajęciach udział wzięło 20 dzieci i młodzieży z niepełno sprawnościami, będących podopiecznymi Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Wśród Nas” w Augustowie, nad którymi opiekę sprawowało 4 wychowawców – oligofrenopedagogów.
Uczestnicy wzięli udział w szeregu kreatywnych zajęć o charakterze rekreacyjno – artystyczno – terapeutycznym. Były zabawy sportowe, rekreacyjne na placu zabaw, w otwartej strefie aktywności, na łące, boisku i w lesie, zajęcia plastyczne i rękodzielnicze, gry planszowe i towarzyskie, sensoryczne – wykorzystujące naturalne środowisko przyrodnicze oraz masy plastyczne o różnej konsystencji, fakturze, właściwościach. Nasi podopieczni uspołeczniali się poprzez udział w seansach filmowych w Kinie Iskra, treningach na kręgielni „Garaż”, udział w rejsie po jeziorach augustowskich ze śluzowaniem na trasie Augustów – Studzieniczna – Augustów. Uczestnicy półkolonii odbywali zajęcia z dogoterapii, pod kierunkiem specjalistki w tym zakresie Pani Agaty Renda, we współpracy z czworonożnymi terapeutkami Adelą i Melą. Dzieci i młodzież miała szansę na poprawienie swojej sprawności, koordynacji, percepcji, nabycie odwagi i wykazanie się nowymi umiejętnościami – w tym troskliwą pielęgnacją psów.
W ramach realizacji zadania 5 podopiecznych wzięło udział w zajęciach w hipoterpii, rozwijając, doskonaląc i poszerzając swoje umiejętności psychofizyczne, sprawność fizyczną, odwagę, poczucie pozytywnej sprawczości oraz niesamowitą satysfakcję i radość z obcowania z końmi. Zajęcia odbywały się pod opieką certyfikowanej hipnoterapeutki Agnieszki Winkler w Stadninie Koni w Żarnowie.
Odbyły się wycieczki turystyczno – krajoznawcze dla 50 osób – naszych podopiecznych wraz z ich rodzicami i członkami rodzin. Udaliśmy się do Ełku – gdzie naszą uwagę przykuła sala zabaw „Kolej na klocki” – budowle małe i duże pozwoliły na integrację oraz współpracę. Uczestnicy warsztatów robotycznych mogli stoczyć bitwy samodzielnie skontruowanymi robotami. Udaliśmy się na przejażdżkę Ełcką Koleją Wąskotorową na trasie Ełk – Sypitki – Ełk, w Sypitkach czekał na nas piknik integracyjny, z pysznym bigosem autorstwa kucharek z Bursy Międzyszkolnej w Augustowie.
W kolejną trasę udała się grupa kolonistów wraz z opiekunami. Tym razem zwiedziliśmy gościnną Wioskę Darów Lasu w Kopcu, będącą częścią Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny. Poznaliśmy bajkę Marii Konopnickiej „Na jagody” oraz wykonaliśmy szereg zadań na tematycznie z nią związanym torze przeszkód. Następnie przejechaliśmy w gościnne progi Państwa Małgorzaty i Zbigniewa Judyckich w Poniziu. Plac zabaw, boisko, huśtawki i piknik z grillem na świeżym powietrzu były bardzo miłym uwieńczeniem tej niezwykłej wyprawy. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Judyckim za iście królewskie przyjęcie i przemiłą atmosferę.
Ostatni wyjazd zaprowadził nas na mazury. Udaliśmy się do ZOO Safari w Okrągłych, nieopodal Giżycka. Mieliśmy okazję podziwiać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, objeżdżając to ponad 100ha gospodarstwo specjalnymi pojazdami. Zobaczyliśmy: jelenie europejskie, jelenie mandżurskie, jelenie axis, daniele, bawoły indyjskie, kozy, owce wrzosówki, lamy, konie Przewalskiego, koń wielkopolski, kucyki, koń zimnokrwisty, koniki polskie,
osiołki nubijskie, krowy Highland Cattle, krowy Herefordy, kury, króliki, kaczki, gęsi, paw. Po pysznym obiedzie w Pensjonacie Sielanka udaliśmy się do Giżycka – aby zwiedzić Ekomarinę i napawać nasze oczy błękitem Jeziora Niegocin.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia wszystkich działań zawartych w projekcie – naszym darczyńcom za udzielone wsparcie finansowe i materialne, Burmistrzowi Miasta Augustowa Mirosławowi Karolczukowi, Panu Romanowi Krzyżopolskiemu za nieodpłatne użyczenie sal do organizacji zajęć, Panu Jarosławowi Kwietniowi za pyszne obiady i bigos serwowane naszym podopiecznym z kuchni Bursy Międzyszkolnej, Augustowiance Sp. z.o.o. za wodę, którą chłodziliśmy się w upalne dni. Naszym podopiecznym i ich rodzicom oraz członkom rodzin za zaufanie, zaangażowanie i chęć uczestniczenia oraz kreowania proponowanych aktywności. Bardzo cieszymy się, że pomimo pandemii, zachowując reżim sanitarny i będąc pod czułą opieką Pani pielęgniarki Krystyny Bułakowskiej udało nam się aktywnie, kreatywnie i bezpiecznie spędzić ten wyjątkowy czas.
Halina Szulewska, Iwona Bagińska,
Aleksander Filipow, Agnieszka Turowska
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok