Dotyczy to zarówno obiektów noclegowych, jak i atrakcji rozrywkowych oraz zabytków historycznych.

Turystów z ograniczeniami ruchowymi jest bowiem coraz więcej – mówi Prezes Zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Bożena Nienałtowska.

– Prawo, żeby odwiedzać obiekty turystyczne ma każdy. Niepełnosprawni też są bardziej świadomi, bardziej otwarci i chętni na to, żeby korzystać z tego, jakie możliwości daje zdrowym ludziom branża. Uważam, że im bardziej będą dostosowane dla nich warunki oraz tworzone możliwości, tym będą oni stanowili większy procent wśród osób, które korzystają z tych obiektów turystycznych – mówi Bożena Nienałtowska.

Nie wszystkie hotele oraz pensjonaty są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – mówi Główny Specjalista w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Małgorzata Luto.

– Obiekty hotelarskie powinny być dostosowane do osób niepełnosprawnych. Zakres przystosowania jest różny w zależności od liczby pokoi. Do 50 mają mniejsze wskazania, a powyżej 50 większe. Wówczas musi być w budynku sypialnia dla niepełnosprawnych. Pozostałe obiekty, typu: agroturystyka, różne zajazdy, gościńce czy domy wczasowe – nie muszą, chyba że są nowe. Wówczas wymagane jest to przez prawo budowlane – dodaje Małgorzata Luto.

Możliwości oraz ograniczenia, jakie stawia przed osobami niepełnosprawnymi turystyka, omawiane były podczas dwudniowej konferencji, która rozpoczęła się w czwartek (17.09) w Augustowie w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów. Uczestnicy spotkania w piątek (18.09) wezmą udział w integracyjnym spływie kajakowym.

| red: rbon

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl