Piętnasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba 102 osób, nadsyłając około 300 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski, z przewagą osób z województwa podlaskiego.
Podlasie to mozaika kulturowa- która znakomicie oddana została w fotografiach uczestników konkursu. Prawosławie, wielokulturowość, wyjątkowa przyroda Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, rozlewiska Biebrzy i Narwi, architektura- jak w kalejdoskopie możemy przeglądać się w tym rejonie Polski. Niektóre nadesłane fotografie wyraźnie nawiązywały do prac Wiktora Wołkowa – naszego patrona – ujęciem tematu, formą i klimatem.
W konkursie zdjęcia oceniało niezastąpione jury złożone z profesjonalnych fotografów i miłośników Podlasia, a jednocześnie przyjaciół Wiktora Wołkowa: Bożeny Walencik, Tomasza Kłosowskiego, Jarosława Chyry oraz Michała Kość.
Komisja po bardzo żmudnych i trudnych obradach przyznała następujące nagrody:
I NAGRODA:
- Jarosław Klej z Sokółki
II NAGRODA:
- Andrzej Goiński z Torunia
III NAGRODA:
- Wojciech Lisiński z Olsztyna
WYRÓŻNIENIE :
- Damian Kruk z Siedlec
- Marek Bednarz z Bierunia
- Piotr Cieśla z Mielnika
- Katarzyna Grochowska z Trypuci
- Beata Wilczyńska ze Studzianek
- Robert Gondek z Warszawy
- Małgorzata Kopańska z Czeremchy
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE od Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Podlaski:
- Jarosław Jakóbczak z Krynek
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE od Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
- Anna Żukowska z Białegostoku
Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników które miało miejsce 15 grudnia 2019 dyrektor Muzeum i jednocześnie pomysłodawca konkursu- Tomasz Tichoniuk, Ireneusz Kiendyś – wiceburmistrz Hajnówki oraz z jurorzy konkursu wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Otwarta została również wystawa pokonkursowa zdjęć, którą można będzie oglądać w Muzeum Białoruskim w Hajnówce do jesieni 2020 roku.
Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Hajnówka.
Sponsorami nagród w konkursie byli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Miasta Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Podlaski.
Kim był Wiktor Wołkow?
Wołkow należał do najwybitniejszych polskich artystów fotografików specjalizując się w fotografii pejzażu oraz przyrody Polski północno-wschodniej. Znany i ceniony zarówno w kraju jak i za granicą, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografie Wołkowa to rodzaj poetyckiej dokumentacji naszego krajobrazu o niespotykanej sile wyrazu i indywidualności. Umiał dostrzec i cenił również to, co odchodzi, a przez wieki służyło człowiekowi: strzechy, drewniane domy, stogi na bagnach, konie, ale także duchowość tego miejsca: cerkwie, kościoły, krzyże przydrożne, kapliczki. Autor około stu wystaw indywidualnych i kilkunastu albumów, laureat ponad 100 nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jego fotografie wzbogacają prawie wszystkie wydawnictwa fotograficzne o Białostocczyźnie. Wołkow był z wykształcenia leśnikiem, mieszkał wraz z żoną Grażyną w Supraślu. Zmarł 27 marca 2012. Był jurorem konkursu w latach 2010-2011.
Zapraszamy do obejrzenia prac laureatów – link
ORGANIZATOR KONKURSU:
Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce
|wrotapodlasia.pl
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok