Augustów to skarbnica ciekawych, utalentowanych osób, z powodzeniem realizujących swoje życiowe pasje. Jedną z takich osób jest Izabela Cembor – autorka słynnych już na całą Polskę lalek przedstawiających znane osoby oraz ręcznie szytych zabawek powstających w firmach Wypchaj się i Ala ma Kota.
Iza jest osobą, na której życzliwość i wsparcie zawsze mogę liczyć, realizując różnorodne projekty w bibliotekach szkolnych i nie tylko. To ona szyje niezapomniane prezenty w postaci bohaterów książek dla pisarzy zapraszanych przeze mnie do bibliotek, to ona namalowała obrazy i uszyła zabawki zdobiące bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie pracuję i to ona chętnie przekazuje swoje prace na nagrody w bibliotecznych konkursach.
Bardzo zależało mi, aby razem z Izą zrealizować projekt promujący czytelnictwo i wreszcie się udało. W sześciu szkolnych bibliotekach odbyło się osiem dwugodzinnych warsztatów szycia bohaterów literackich. Wzięły w nich udział dzieci z klas I-IV, które pod kierunkiem Izy i z jej pomocą uszyły: Małego Księcia, Pingwina Elegancika, Szczurka Ząbka, Psa Lampo, Pana Kleksa, misia Czarnego Noska, jeża spod miasta Zgierza i kurczaka Franciszka Małomównego.
Na początku warsztatów niektóre dzieci miały poważne wątpliwości czy dadzą radę, bo nigdy wcześniej nie trzymały w ręku igły. Na koniec warsztatów wątpliwości znikały, bo wszystkie dały radę. Dzieci z przejęciem wypychały, szyły i ozdabiały swoje zabawki. Było przy tym dużo dobrej zabawy i duma z samodzielnie wykonanej pracy. Zabawkę można było zabrać do domu i pochwalić się nią rodzicom.
Gdzie w tym wszystkim promocja czytelnictwa? To całkiem proste. Dzięki takim projektom szkolne biblioteki przyjemnie się uczniom kojarzą – jako miejsca, w których dzieje się coś ciekawego, gdzie warto zaglądać i szukać sobie czegoś do poczytania, np. książki o Panu Kleksie albo kurczaku Franciszku, którego właśnie dziecko uszyło podczas warsztatów.
Bardzo dziękuję Izabeli Cembor za ogrom pracy, pomysłowość, cierpliwość i cenny czas poświęcony naszym bibliotecznym warsztatom. Dzieci wychodziły z nich z uśmiechami na twarzach i prosiły o więcej.
Warsztaty odbywały się od lutego do października 2020 roku, zorganizowało je Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach Programu Grantowego „Moje miejsce na Ziemi” finansowanego przez Fundację Orlen. Wzięły w nich udział augustowskie szkoły: Dwójka, Trójka, Czwórka, Szóstka, Społeczna oraz Zespół Szkół Samorządowych w Lipsku.
Monika Rowińska
prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
Oddział w Augustowie
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…