Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ustanowiony w 2016 roku na 12 lipca, to czas upominania się o pamięć o ofiarach sowieckiej zbrodni dokonanej w 1945 roku i o informacje w sprawie nieujawnionych do dziś miejsc dołów śmierci, w których spoczywają setki uczestników wydarzeń lipca’45.
W tym roku obchody rozpoczną się uroczyście o godz. 12:00 na Rynku Zygmunta Augusta. W programie – na początek – gra miejska „Śladami Obławy Augustowskiej” i plenerowe projekcje filmów o Obławie.
Poza Mszą Świętą w intencji Ofiar (Bazylika Mniejsza NSJ, godz. 18:00) i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci tamtych wydarzeń (godz. 17:30), jak co roku, na Rynku Zygmunta Augusta (ok. godz. 19:00) odbędzie się happening historyczny pod hasłem „Przywróćmy im twarze i imiona”, do udziału, w którym zapraszamy mieszkańców miasta i gości.
Wspólnie przywołamy z imienia i nazwiska wszystkie znane dziś Ofiary Obławy Augustowskiej. Każdy może wziąć plakietkę z imieniem i nazwiskiem osoby zamordowanej przez sowietów w lipcu 1945 r., odczytać na głos jej imię i nazwisko, i zamocować na specjalnie przygotowanej „ścianie pamięci” pod kolumną Zygmunta Augusta, a ta, po zapełnieniu tabliczkami, ukaże się w barwach narodowych.
Całość zwieńczy – również na Rynku Zygmunta Augusta – koncert z cyklu Camerata Augustoviana w wykonaniu wiolonczelistów, uczestników Warsztatów Wiolonczelowych.
Zapraszamy.
Szczegółowy plan wydarzenia na plakacie.
Wstęp bezpłatny
APK
https://www.facebook.com/media/set?vanity=augustow.org&set=a.4269632733102973
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok