Dzięki wsparciu funduszy europejskich mieszkańcy Augustowa i gminy Suwałki będą wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł energii (OZE) na co dzień. Na dachach ich domów zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne, warte 4 000 000 zł. We wtorek (16.02) marszałek Artur Kosicki podpisał umowy z Mirosławem Karolczukiem, burmistrzem Augustowa, i Zbigniewem Mackiewiczem, wójtem gminy Suwałki, na dofinansowanie tych inwestycji w wysokości 2,6 mln zł.

Oba projekty otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu na montaż instalacji na dachach prywatnych domów mieszkańców.

– Bardzo się cieszę, że zawieramy już pierwsze umowy w ramach tego konkursu – powiedział podczas spotkania Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Rozstrzygnęliśmy go pod koniec stycznia, a już pieniądze trafiają na konta samorządów. Zależy nam, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej korzystać z odnawialnych źródeł energii. Takie inwestycje przekładają się na komfort życia – podkreślił.

Kolektory i panele

Miasto Augustów otrzymaną dotację z Unii Europejskiej przeznaczy na dostawę i montaż 74 mikroinstalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zamontuje je na 47 budynkach mieszkalnych w Augustowie. Będą to kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne.

– Jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają wsparcie. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Augustów dołącza do miast, które dbają o środowisko, zwłaszcza, że mamy status uzdrowiska – zaznaczył Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Drugi projekt, który otrzymał unijne wsparcie, obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych dostarczających energię na terenie gminy Suwałki. Zaplanowano 71 paneli fotowoltaicznych na 71 domach.

– Chciałbym podziękować zarządowi województwa za ogłoszenie tego konkursu, za wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców – podkreślił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, zaznaczając, jak ważne są działania polityki proekologicznej.

– „Zielone Płuca Polski” stają się coraz bardziej ekologiczne – ocenił z kolei Paweł Wnukowski, radny wojewódzki, obecny przy podpisywaniu umów.

Koszt każdej z tych inwestycji wynosi blisko 2 mln zł, natomiast dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje w obu przypadkach blisko 1,3 mln zł. Instalacje zostaną zamontowane do końca 2021 roku.

57 milionów złotych w puli

Projekty te wpłyną korzystnie na środowisko i zdrowie mieszkańców, ponieważ zmniejszy się emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Mieszkańcy skorzystają również finansowo, ponieważ mniej wydadzą na energię elektryczną.

W ramach tego konkursu dotacje z funduszy UE dostanie prawie 50 podlaskich gmin. Otrzymają one dofinansowanie w wysokości 57 mln zł. Dzięki tej pomocy w województwie podlaskim powstanie 627 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz 2 758 sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 – wyniesie 9 354,44 ton.

Kolejne podpisanie umów w ramach OZE zaplanowane jest w następnych tygodniach.

tekst.: Barbara Likowska-Matys

red.: Małgorzata Półtorak

fot.: Mateusz Duchnowski / UMWP

| wrotapodlasia.pl