Na plaży postiw zakończyła się budowa kładki, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami będą mogły łatwo dotrzeć do jeziora i na pomost. To kolejna inwestycja wykonana w ramach realizowanego przez Urząd Miejski programu „Augustów bez barier”.
Ponad dwa lata funkcjonowania projektu, to długa lista konkretnych działań w wielu płaszczyznach funkcjonowania naszego miasta. Przypominamy najważniejsze działania, które ułatwiły osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w naszym mieście.
Augustów to jego mieszkańcy – wszyscy mieszkańcy
Usunięcie ograniczeń oraz dostosowanie miasta do potrzeb wszystkich mieszkańców, to jeden z głównych celów władz Augustowa. Właśnie dlatego w 2019 roku Burmistrz Mirosław Karolczuk ogłosił uruchomienie programu „Augustów Bez Barier”.
– Skutecznie usuwamy z przestrzeni miejskiej bariery utrudniające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Skrupulatnie realizujemy kolejne punkty programu Augustów Bez Barier – dostosowaliśmy wszystkie przejścia na miejskich chodnikach do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwiększyliśmy finansowanie projektów na rzecz osób niepełnosprawnych, oddaliśmy do użytku mieszkania wspomagane, a dzięki współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem przekazaliśmy także do bezpłatnego użytkowania specjalistyczny sprzęt. Skrupulatnie dbamy o to, by wszystkie obecnie wykonywane inwestycje były konsultowane z osobami niepełnosprawnymi i dostosowywane do ich potrzeb
– mówi Burmistrz Mirosław Karolczuk
– Tworzenie bezpiecznych i komfortowych warunków funkcjonowania dla wszystkich mieszkańców to dla nas priorytet. Szereg działań już za nami, ale w planach mamy kolejne. Dbamy także o to, by pomagać w funkcjonowaniu organizacjom pozarządowym
– dodaje Zastępca Burmistrza – Filip Chodkiewicz.
Długa lista konkretnych działań
Program „Augustów Bez Barier” jest konsekwentnie realizowany od 2019 roku. Grudzień to czas podsumowań. A więc przypomnijmy co udało nam się zrobić tylko w tym roku:
– W listopadzie zakończyła się budowa kładki dla osób z niepełnosprawnościami na miejskiej plaży. Teraz to miejsce będzie nareszcie dostępne dla nas wszystkich.
– Latem oddane do użytku zostało tzw. mieszkanie wspomagane. To miejsce w pełni dostosowane do potrzeb lokatorów, które ułatwia im start w samodzielną przyszłość. Lokatorzy mogą też liczyć na stałe wsparcie wykwalifikowanych specjalistów, w tym terapeutów i psychologów.
– Pod byłą siedzibą Urzędu Miejskiego stanął pojemnik w kształcie serca, do którego mieszkańcy mogą wrzucać plastikowe nakrętki. Dzięki tej akcji w stałą pomoc osobom niepełnosprawnym włączyli się wszyscy mieszkańcy.
[*as] Urząd Miejski w Augustowie
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok