W czwartek, 10 lutego br. w całym kraju obchodzono 82 rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię. Dotknęła ona głównie wojskowych, urzędników państwowych i ich rodziny. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r, funkcjonariusze reżimu komunistycznego ZSRR wywieźli na nieludzką ziemię ok. 400 osób z Augustowa i pobliskich miejscowości.
W Augustowie program uroczystości rocznicowych po raz pierwszy był tak bogaty w wydarzenia towarzyszące. Odbyło się m.in.: złożenie kwiatów w miejscach pamięci, premiera filmu „Trzy ćwierci do śmierci. Ostatnia deportacja”, wspólne zapalenie Światła Pamięci pod Domem Turka i pokaz filmu w technologii VR. Głównym punktem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów przed Domem Turka, dawnej siedzibie NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa.
– Bardzo Państwu dziękujemy – powiedziała w imieniu nielicznych już członków Związku Sybiraków w Augustowie jego Wiceprezes, Pani Barbara Czartoszewska – szczególnie Instytutowi Pileckiego. Do tej pory takich uroczystości nie było. Rocznice obchodziliśmy we własnym gronie, gdzieś w szkole czy kościele. Instytut Pileckiego i Związek Sybiraków – oddział w Augustowie były organizatorami obchodów.
W części obchodów przy Domu Turka mogliśmy wysłuchać przemówień okolicznościowych. Jako pierwszy przemawiał Bartosz Gralicki – pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej. W dalszej kolejności Barbara Czartoszewska – Wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie, Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i Mirosław Karolczuk – Burmistrza Miasta Augustowa.
Niżej nagrania audio wystąpień wszystkich wyżej wymienionych.
Galerie zdjęć z wydarzenia TUTAJ >>>
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4972571336142439&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4972752029457703&type=3
|Bart. / augustow.org
Dziękujemy :)
Dziękujemy! Pozdrawiamy Czytelniczki, Czytelników i redakcję Augustow.org. Życzmy przyjemnej lektury i pomyślności w Nowym Roku!
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.