Na ich podstawie każdy podmiot publiczny w Polsce musi zapewnić dostępność w 3 wymiarach:

  • architektonicznym – w zakresie budynków, w których się mieści (art. 6 pkt 1 ustawy nr 1) (np. windę w budynku z wieloma piętrami);
  • cyfrowym – w zakresie stron internetowych i aplikacji mobilnych jakie prowadzi (ustawa nr 2 i art. 6 pkt 2 ustawy nr 1) (np. możliwość obsłużenia strony za pomocą samej klawiatury, zapewnienie opisów alternatywnych dla grafiki);
  • informacyjno-komunikacyjnym – w zakresie zapewnienia przez podmiot publiczny dostępnej komunikacji (art. 6 pkt 3 ustawy nr 1) (np. przez zapewnienie tłumacza polskiego języka migowego osobie głuchej).

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentrujemy się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji Programu wyniesie około 23 miliardy złotych w latach 2018-2025. Źródłami finansowania są fundusze europejskie oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).

Więcej na ten temat TUTAJ >>>

Źródło informacji: funduszeeuropejskie.gov.pl

|Bart.