Płatki owsiane to doskonała baza śniadania, bogata w węglowodany, tłuszcze, białka, sole mineralne i witaminy. Dzięki nim przygotujemy pożywne, sycące danie, a mnogość dostępnych propozycji podania owsianki sprawi, że pokochają ją nie tylko osoby lubiące śniadania na słodko, ale także ci, którzy wolą ją w wersji wytrawnej. Przyrządzenie owsianki nie zajmuje dużo czasu, a jej długofalowe korzyści dla naszego organizmu są nieocenione. Pomaga ona utrzymać prawidłową wagę ciała, obniża cholesterol, chroni serce oraz korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Grafika ilustracyjna

Jak zrobić idealną owsiankę?

W zależności od tego, ile czasu możemy poświęcić na jej przygotowanie, powinniśmy się zastanowić, który z rodzajów płatków owsianych będzie dla nas najlepszy:

  • płatki owsiane zwykłe – najmniej przetworzone, ale równocześnie najdłużej gotujące się, gotowanie ich może zająć 10-15 minut
  • płatki owsiane górskie – to płatki częściowo rozdrobnione, które ugotujemy w 5-7 minut
  • płatki owsiane błyskawiczne – najbardziej przetworzone spośród różnych rodzajów płatków owsianych, szybko chłoną wodę i w zasadzie nie wymagają gotowania.

O ile przygotowanie owsianki na wodzie wydaje się proste, nie trzeba mieszać jej w trakcie gotowania, to często zadajemy sobie pytanie, jak zrobić owsiankę na mleku? Czy istnieje jakaś cenna rada by uniknąć szorowania przypalonego garnka, które nierzadko zajmie nam więcej czasu niż samo przygotowanie dania? Wystarczy pamiętać o nieustannym mieszaniu od momentu zagotowania oraz zmniejszeniu ognia. Mleko krowie z powodzeniem zastąpimy mlekiem roślinnym, możemy również dodać jogurt naturalny.

Z czym to się je, czyli propozycje podania

Największą popularnością cieszy się owsianka na słodko. Podana zarówno na ciepło, jak i na zimno, z dodatkiem różnych owoców, orzechów, bakalii, miodu czy dżemu. Nieskończona ilość kombinacji urozmaici codzienne posiłki, zaskoczy kubki smakowe i zagwarantuje energię na cały dzień. Co w przypadku, gdy nie jesteśmy miłośnikami słodkich potraw? Bez większego wysiłku znajdziemy wiele ciekawych przepisów na wytrawne owsianki, które mogą być nie tylko pożywnym śniadaniem, ale sprawdzą się także w roli szybkiego do przygotowania obiadu. Gotowana w aromatycznych przyprawach, takich jak curry czy kurkuma, podana z pieczonymi lub surowymi warzywami, do tego jajko, ser, tofu albo kiełki. To zachęcająca alternatywna gwarantująca pożywny, zdrowy i odpowiednio zbilansowany posiłek.

Płatki owsiane dla tych najbardziej zabieganych

Jeżeli rano nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowanie owsianki, możemy zrobić jej nocny odpowiednik. W tym przypadku nie wymaga ona gotowania, wystarczy zalać płatki wodą lub mlekiem, wstawić na noc do lodówki, a rano uzupełnić jedynie o ulubione dodatki. Taka owsianka to idealna propozycja dla osób z cukrzycą, gdyż ze względu na pominięcie etapu gotowania płatków ma ona niższy indeks glikemiczny. Nadaje się także do podgrzania i podania na ciepło. Nie warto sięgać po gotowe produkty dostępne na sklepowych półkach, gdyż takie owsianki często nie mają nic wspólnego ze zdrową dietą, a w ich składzie znajdziemy cukier, aromaty czy sól. Zachęcające hasła o ich szybkim przygotowaniu nie powinny być również kuszące w przypadku, gdy własnoręczne przyrządzenie takiego śniadania nie zajmuje jednak dużo czasu. Pamiętajmy także, by urozmaicać owsiankę nie tylko dodatkami, sięgnijmy po inny rodzaj płatków. Mogą być one orkiszowe, żytnie czy gryczane. Tak przygotowany posiłek zapewni nam energię, zdrowie oraz wyeliminuje śniadaniową monotonię.

(i)

*materiał partnera