21 października 2021 r. gościem Kawiarenki Literackiej, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, był Krzysztof Czyżewski. Praktyk idei, pisarz, tłumacz, wydawca, reżyser, współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka” Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Po spotkaniu odbył się V Konkurs Jednego Wiersza, którego laureatami zostali: Zofia Piłasiewicz i Juliusz Batura.

W rozmowie z Janiną Osewską, gospodynią wieczoru opowiadał między innymi o „praktykowaniu idei”, o pracy Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Publiczność wysłuchała też krótkich utworów poetyckich nawiązujących do tradycji haiku zebranych w tomach poetyckich „Żegaryszki” i „Żegaryszki II” autorstwa Krzysztofa Czyżewskiego. Na zakończenie gość odpowiadał na liczne pytania publiczności oraz składał autografy.

W dotychczasowym dorobku pisarskim Krzysztofa Czyżewskiego są następujące książki: „Ścieżka pogranicza” (2001 r.), zbiór esejów „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza” (2008 r.), „Miłosz. Tkanka łączna” (2014), „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” (2017 r.) oraz tomy poetyckie „Żegaryszki” (2018) z Nagrodą im. Wiesława Kazaneckiego oraz Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsza Książka Roku i „Żegaryszki II”. Ponadto jest on współautorem i redaktorem książek: „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” (2012), „Miłosz – Dialog – Pogranicze” (2012) oraz „Podlasie. Pamięć – Tożsamość – Rozwój” (2014), „Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego” (2016), „Mesjasz z rodu Efraima” (tłumaczenie, 2017), „W stronę Xenopolis” (2019, Nagroda Ambasadora Nowej Europy).

Krzysztof Czyżewski za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Ostatnio otrzymał Nagrodą Obojga Narodów przyznaną przez parlamenty Litwy i Polski.
Jest on inicjatorem programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykłada na wielu uniwersytetach w Europie i USA, a obecnie na Uniwersytecie Bolońskim.

Na co dzień pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest dyrektorem.
Poniżej publikujemy wiersze Zofii Piłasiewicz i Juliusza Batury nagrodzone w Konkursie Jednego Wiersza (KJW). Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez Fundację Słowo i Obraz, Księgarnie AKME oraz Krzysztofa Czyżewskiego.


Zofia Piłasiewicz
Ona


Usiadła nad rzeką
W klangorze żurawi

Zmęczone nogi
Brudna chusta na głowie
Zimno

Strach i gorzka
Samotność
Dobrze ją znają

A w górze…
wolne ptaki

Jeden klucz zbiera drugi
Zanim południe
Znajdzie swą drogę
Na zachód

Żyć!…
Nie umierać!…
W takie
Słoneczne
Październikowe
Popołudnie

Znaleźć drogę
W granicznym
Lesie

Spotkać
Nadzieję…

Spotkać Człowieka…

Czy to zbyt wiele?


Juliusz Batura
Arkadia


Tamta Arkadia
brudnych domów i czystych dusz
pogrąża się w ziemi
jak nawóz

ostatnie pędy wspomnień
pokrywają groby
a pamięć mgliście
im błogosławi

z tamtej Arkadii
płyną ciepłe łzy

bezsenną nocą tulimy dzieci
wspominamy byłych
i ich odyseje

jaką Arkadię
stworzymy w orszaku
zachłannej niewiedzy?

|APK / MBP

fot. Iwona Truszkowska / MBP w Augustowie