Już od 1 stycznia 2016 roku lekarze mieli możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA. Papierowy dokument o niezdolności do pracy przestał obowiązywać z końcem listopada 2018 roku, a jedyną formą, w której można obecnie wystawiać zwolnienie lekarskie jest dokument elektroniczny, obsługiwany przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się wielkim sukcesem. Polska jest jednym z niewielu krajów UE, która przeprowadziła bardzo trudną reformę, która wyparła papierowe zwolnienia lekarskie. Wprowadzając w życie to usprawnienie, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wykonali gigantyczną pracę. Zawarte zostały porozumienia z wieloma placówkami ochrony zdrowia, zarówno publicznymi jak i niepublicznymi.
– Ogrom pracy wykonanej przez naszą kadrę polegał między innymi na indywidualnym szkoleniu medyków i zakładaniu im profili na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu lekarze mogli zacząć wystawiać elektroniczne zwolnienia. Ta mozolna praca przyniosła oczekiwane efekty. Teraz z naszego doświadczenia korzystają inne kraje Unii
– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Elektroniczne zwolnienia okazały się nieocenione w czasie wybuchu pandemii Covid-19. Dziś, po tym doświadczeniu, trudno sobie wyobrazić działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bez E-ZLA. Przeprowadzenie tej reformy znacznie poprawiło terminowość w wypłacie zasiłków.
– Warto wspomnieć, że gdy tylko rozpoczęła się w Polsce epidemia koronawirusa, to właśnie w marcu 2020 roku padł rekord zaświadczeń o niezdolności do pracy. Wystawiono ich wówczas około 3,3 mln, w jeden dzień 300 tys. A już po trzech i pół roku od wycofania papierowych zwolnień doczekaliśmy się stumilionowego e-ZLA
– dodaje rzeczniczka.
| Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok