W poniedziałek, 26 września 2022 r., w Sali widowiskowej Augustowskich Placówek Kultury odbyła się promocja tomiku poetyckiego pt. „Za grosz świętości” Erazma Stefanowskiego, poety, prozaika, felietonisty, eseisty, krytyka literackiego, na co dzień mieszkającego i pracującego w Augustowie. Organizatorem spotkania były Augustowskie Placówki Kultury oraz Fundacja „Słowo i Obraz”.
W biogramie dołączonym do zaproszenia na spotkanie czytamy m.in. – Erazm Stefanowski urodził się w 1976 roku w Augustowie. (…) Jego twórczość prezentowana była w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, a także na antenie Polskiego Radia. Współpracuje z miesięcznikiem „Nasz Sztabiński Dom”. Stypendysta Burmistrza Miasta Augustowa w dziedzinie twórczości literackiej (2019). Autor zbioru opowiadań Nie wiary godne… (2014) i tomów poetyckich: Zaprawione mirrą (2006), Oskarżony Jezus Ch. (2018), za który otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa, oraz Lipcowe anioły (2019; w roku 2020 tom wyróżniono nominacją do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego w kategorii Orfeusz Mazurski). Wiersze poety ze zbioru Lipcowe anioły stały się inspiracją dla twórcy symfonii kameralnej pt. Podziemne ptaki na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne, dedykowanej ofiarom obławy augustowskiej (prapremiera 12 lipca 2022 roku, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, kompozytor Ignacy Zalewski).
Przed poniedziałkowym spotkaniem parokrotnie miałem przyjemność brać udział w wydarzeniach poświęconych twórczości Erazma Stefanowskiego. To ostanie było wyjątkowe. Autor „dopuścił” słuchaczy bliżej siebie. Pani Joanna Denert która prowadziła rozmowę z bohaterem wieczoru, rozmawiała już nie tylko z poetą. Naprzeciw niej, przy okrągłym stoliku siedział Erazm Stefanowski mąż, ojciec, pracownik, człowiek pochłonięty tym co robi. W sposób łagodny, ale stanowczy i konsekwentny broniący tego, w co wierzy. I tym czymś jest właśnie Wiara i Bóg. Słuchając pana Erazma nietrudno dostrzec, że na tych dwóch filarach stara się budować wszystko, co ważne w jego życiu.
Tomik poetycki pt. „Za grosz świętości” Erazma Stefanowskiego wydała Fundacja „Słowo i Obraz”, która w tym roku obchodziła 3. rocznicę swojej działalności. Promocja i wsparcie lokalnych poetów było jednym z podstawowych celów które wytyczyła sobie założycielka i aktualna prezeska Fundacji, p. Janina Osewska. To ona przywitała gości i wprowadziła w tematyką spotkania >>>
Z Erazmem Stefanowskim rozmawiała Joanna Denert. – Chciałabym żebyśmy zobaczyli najnowszą książkę w szerszym kontekście. Żebyśmy zrobili sobie powtórkę z tego, co wcześniej pan Erazm napisał – rozpoczęła Joanna Denert i zacytowała 2 fragmenty wcześniejszych utworów. Odpowiedź poety, po wysłuchaniu tych fragmentów jest chyba potwierdzeniem wspomnianej wcześniej jego stanowczości w działaniu >>>
– W Pana wierszach więcej jest zawarte w tym czego nie widać, niż w tym, co widać – głos z sali. Wysłuchajmy fragmentów wierszy w nagraniach niżej.
Erazm Stefanowski pracuje w Urzędzie Miejskim w Augustowie. Na promocję jego najnowszej książki przybyło duże grono koleżanek i kolegów z pracy. Wśród nich był Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, który zabrał głos na zakończenie spotkania >>>
Galeria zdjęć na naszym profilu facebookowym TUTAJ >>>
|Bart.
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok