Zaproszenie na promocję książki
Jesteśmy na progu wiedzy
o naszym narodowym języku,
ale nie przekroczymy tego progu,
jeśli szeroki ogół nie uświadomi
sobie przy dobrej woli
konieczności i wykonania pracy
powszechnej w tej dziedzinie.
Stefan Żeromski, Snobizm i postęp
Towarzystwo Kultury Języka
Narodowe Centrum Kultury
Starosta Augustowski
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego
w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
mają zaszczyt zaprosić
na promocję książki „DIALOG POKOLEŃ. SUWALSZCZYZNA. POWIAT AUGUSTOWSKI”
która odbędzie się 13.06.2018 r. o godz.10.00
w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie
im. Polonii i Polaków na Świecie,
al. Kard. Wyszyńskiego 1,
16 – 300 Augustów
Dialog pokoleń to ogólny tytuł wielotomowej serii prac zbiorowych, poświęconej ocalaniu od zapomnienia gwary i tradycyjnej kultury mieszkańców wsi, głównie w Polsce północno-wschodniej. Na treść tomów, obejmujących kolejne powiaty Warmii i Mazur, Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny, składają się fragmenty prac licencjackich, magisterskich i podyplomowych, pisanych w różnych okresach głównie pod moim [prof. Barbary Falińskiej] kierunkiem, badania własne studentów na zaliczenie wykładu, a także eksploracje terenowe, przeprowadzane przez dialektologów, nauczycieli i uczniów współpracujących z Sekcją Gwaroznawczą Towarzystwa Kultury Języka, biorących udział w obozach lub warsztatach wakacyjnych.
(z Wprowadzenia do książki)
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie od 2017 roku uczestniczy w projekcie Dialog pokoleń, zorganizowanym przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się jeszcze w języku najstarszych mieszkańców polskich wsi. Wszystkie działania służą temu, by ocalić język, który powoli niestety odchodzi w zapomnienie. Wynika to z prostego, choć smutnego faktu, że ludzi mówiących gwarą jest coraz mniej. Dlatego „Dialog pokoleń” to projekt służący dokumentowaniu przeszłości językowej, co powinno być obowiązkiem każdego człowieka. W ten sposób ocalamy bowiem część naszego dziedzictwa narodowego – tego związanego z naszą „małą ojczyzną”. Badania dialektologiczne prowadzone przez uczniów II LO w Augustowie przyczyniły się także niewątpliwie do zacieśnienia relacji z babciami i dziadkami, poznania historii ich życia, zainteresowań, specyfiki pracy na wsi, jak również kultury ludowej, a przede wszystkim do utrwalenia bogatej spuścizny językowej, dostarczając bezcennej wiedzy dla przyszłych pokoleń. Efektem między innymi tych działań jest wydana książka.
(i)
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…