Przystanek Historia w Chicago 2019

Od poniedziałku 11 marca w ramach cyklu Przystanek Historia IPN w Chicago, realizowanego we współpracy ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce, w Wietrznym Mieście przebywali edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Od 13 do 16 marca 2019 r. Nasi Gośce  przeprowadzili w polskich szkołach w Chicago zajęcia „Walka o granice II Rzeczypospolitej – scalanie ziem polskich z trzech zaborów”, oraz „Osiągnięcia II Rzeczypospolitej”, a także warsztaty metodyczne dla nauczycieli.

Polonia mogła  spotkać się z przedstawicielami IPN w niedzielę, 17 marca w sali Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago, gdzie o godzinie 10 am dr Łukasz Lubicz-Łapiński wygłosił wykład otwarty „Obława Augustowska zwana Małym Katyniem”, poświęcony największemu po zakończeniu II wojny światowej ludobójstwu, którego dopuścili się Sowieci wobec Polaków w 1945 r.

Przed prelekcją odbyła się uroczysta msza św., którą zaszczycili swoją obecnością: Konsul Piotr Semeniuk, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Tadeusz Młynek i vice-prezes Pani Helena Sołtys, Dorota i Marek Rowiccy jako przedstawiciele Stowarzyszenia Rajd Katyński, Andrzej Janczak komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej oddział w Chicago, Tomasz Dąbrowski oraz Grupa Rekonstrukcyjna 5-tej Kresowej Dywizji Piechoty. Nabożeństwu przewodniczył biskup Antoni Długosz z Częstochowy.

Wykład był częścią kolejnej edycji Przystanku Historia IPN Chicago, podczas której goście z IPN w Białymstoku (Magdalena Dzienis Todorczuk, Urszula Gierasimiuk i Łukasz Lubicz Łapiński) prowadzili warsztaty i szkolenia dla uczniów i nauczycieli polonijnych.

Niedzielne spotkanie zgromadziło wiele osób, pragnących poznać jedną z najciemniejszych kart polskiej historii najnowszej. Dr Lubicz Łapiński omówił szczegółowo wszystkie ustalenia historyków na temat „Małego Katynia” oraz odpowiadał na liczne pytania publiczności. 

Uczestnicy prelekcji mieli również okazję zapoznać się z wystawą „Zbrodnia Katyńska”.

Cykl spotkań Przystanek Historia IPN został zainaugurowany w styczniu 2018 roku przez Instytut Pamięci Narodowej i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce w Chicago. Idea „przystanków” to według IPN „idea miejsc, gdzie mówi się o historii – dyskutuje o prezentowanych filmach i książkach, gdzie można było obejrzeć wystawę, uczestniczyć w warsztatach czy też spotkać się ze świadkiem historii”.

Autor Wojtek Świc

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany