Odkryto je w lipcu. Od początku roku takich przypadków odnotowano na tym obszarze dziewięć.

O dzikach znalezionych w lipcu mówi o tym inspektor do spraw zwalczania chorób zakaźnych w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Suwałkach Józef Grabowski.

Pierwszy przypadek martwego dzika zarażonego ASF stwierdziliśmy  w okolicach Józefowa na terenie gminy Raczki. Drugi również miał miejsce w gminie Raczki, w miejscowości Koniecbór. Padłe zwierzę znaleźliśmy w pasie drogowym pomiędzy trasą Suwałki – Raczki. Kolejny przypadek stwierdzono na terenach leśnych w okolicach miejscowości Niemcowizna, znajdującej się w gminie Suwałki. Ostatni – czwarty przypadek miał miejsce w Płocicznie, w gminie Bakałarzewo.

W zeszłym roku  zarażone wirusem ASF zwierzęta Powiatowy Inspektorat Weterynarii odnotowywał przede wszystkim w gminie Szypliszki i na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Inspektor Józef Grabowski tłumaczy, że nowe przypadki zachorowań, to przede wszystkim konsekwencja migracji dzików:

Prawdopodobnie nastąpiła tutaj ekspansja wirusa z okolicznych powiatów. Z danych, które otrzymujemy największą ilość zarażonych wirusem ASF dzików stwierdza się na terenie powiatów ełckiego, oleckiego i węgorzewskiego. Można powiedzieć, że jesteśmy otoczeni terenami, gdzie afrykański pomór świń u dzików występuje.

Lekarze weterynarii uspokajają jednak, że przypadki zachorowań na ASF występują w naszym regionie tylko u dzików. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Suwałkach nie stwierdził żadnego ogniska wirusa u trzody chlewnej.

| red: kap

autor: Areta Topornicka / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki