Opracowanie i wdrożenie Platformy Żywnościowej jest wynikiem innowacyjnego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i ujętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.).
Celem projektu jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych.
Przygotowanie
nowego narzędzia handlu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR)
powierzył konsorcjum, którego liderem jest Giełda Papierów
Wartościowych S.A. w Warszawie.
Uruchomienie przez profesjonalny
podmiot rynku kapitałowego, jakim jest grupa GPW S.A.,
elektronicznej platformy sprzedażowej umożliwi koncentrację podaży
krajowych towarów rolno-spożywczych poprzez tworzenie dużych,
jednorodnych partii oraz ograniczenie kosztów transakcyjnych i
ryzyka handlowego, a co za tym idzie także ograniczenie ryzyka
cenowego.
„W pierwszej fazie działania Platformy, tj. w okresie od marca do sierpnia 2020 r. przeprowadzony zostanie pilotaż projektu. W tym czasie do obrotu zostanie wprowadzona pszenica w trzech klasach jakościowych (A, B, C) określonych przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A. na podstawie konsultacji z rynkiem, a uczestnicy będą mogli zawierać rzeczywiste transakcje kupna-sprzedaży z wykorzystaniem systemu magazynów autoryzowanych i domów maklerskich” – czytamy w informacji przekazanej przez z-cę dyrektora generalnego KOWR Wojciecha Kędzię
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował szereg działań informacyjno-edukacyjnych, w tym cykl spotkań informacyjnych, o funkcjonowaniu giełdy. Spotkania te w pierwszej kolejności przeznaczone były dla doradców rolnych (grudzień 2019 r. i styczeń 2020 r.), a obecnie (od stycznia do maja 2020 r.) są organizowane dla zainteresowanych grup – m.in. producentów rolnych, przetwórców, eksporterów. Uruchomiono także stronę internetową poświęconą projektowi pod adresem: www.platformazywnosciowa.com.pl na której zamieszczono szereg przydatnych informacji, w tym harmonogram szkoleń stacjonarnych i moduł szkoleń elektronicznych (e-learning). Ponadto opracowano materiały i broszury informacyjne, które w przystępny sposób przedstawiają zasady funkcjonowania giełdy oraz korzyści i perspektywy rozwoju tej formy obrotu produktami rolno-spożywczymi.
źródło: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok