Dziewięć osób przemierzało lasy Puszczy Augustowskiej, odwiedziło mogiły oraz miejsca walk sprzed 158 lat.
O trasie marszu opowiada Komendant Główny Polskiej Organizacji Wojskowej – pułkownik Piotr Augustynowicz.
– Wyszliśmy z Augustowa do Krasnegoboru. Następnego dnia mieliśmy do pokonania 13 kilometrów. Trasa prowadziła na uroczysko „Kozi Rynek”. Później przemierzyliśmy bardzo długą drogę, bo dotarliśmy do Nadleśnictwa Płaska, a później do Płaskiej przez Uroczysko „Powstaniec”. Przedostatni dzień to 17 kilometrów w drodze do Monkiń. A stamtąd 10 kilometrów na Uroczysko „Powstańce” i potem już do Augustowa.
Piotr Augustynowicz dodaje, że marsz miał nie tylko wymiar patriotyczny.
– Z jednej strony jest formą oddania hołdu powstańcom styczniowym, a z drugiej – to także szkolenie dla młodzieży. Każdy codzienny wysiłek, to sprawdzenie swoich możliwości kondycyjnych i fizycznych oraz sprawności i odporności na różnego rodzaju trudy i sytuacje ekstremalne. Była to także nauka terenoznawstwa, topografii i radzenia sobie w trudnych warunkach, czyli także survival.
Uczestnikom marszu udało się spotkać m.in. z prawnukiem powstańca styczniowego – Edwardem Milewskim, który opowiedział im historię swojego rodu. A więcej na ten temat powiemy w naszym jutrzejszym programie.
| red: mik
autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…