26 sierpnia 2022 r., w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań słowno-muzycznych „Cztery Pory Roku”. Część słowną spotkania wypełniła tym razem poezja Erazma Stefanowskiego, czytana przez jej autora a część muzyczną, pieśni patriotyczne i sakralne w wykonaniu Chóru Ziemi Sejneńskiej.

fot. augustow.org

Erazm Stefanowski podzielił swoje wiersze na 3 bloki tematyczne, patriotyczne, miłosne i religijne. Pomimo, że od kiedy pisał swoje wiersze minął pewien czas, nie był w stanie ukryć głębokiej więzi emocjonalnej, którą nadal jest związany z opisanymi w nich ważnymi wydarzeniami z jego życia. Utwory muzyczne w wykonaniu Chóru Ziemi Sejneńskiej stanowiły doskonałe uzupełnienia przekazu zawartego w poezji Erazma Stefanowskiego. A były to: Gaudę Mato Polonia, Modlitwa AK, Deszcz jesienny, Serce w plecaku, Mała dziewczynka, Jutrzenko- anonim z 1635r, Niepokalana -kompozytor nieznany, Salutans hostia-F. Liszt. Sejneńskim chórem dyryguje pani Emilia Melon.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac uczestników Warsztatów Trapi Zajęciowej z Dąbrowy Białostockiej, składająca się z prac Haliny Truś, Joanny Klimuszko, Kamila Sapkowskiego, Piotra Sanika i Krzysztofa Drapczuka.

Koordynatorkami spotkania V edycji z cyklu „Cztery Pory Roku”, podobnie jak poprzednich, były panie Lidia Alicja Karpińska i Bożenna Szumska -Niewiadomska.

Teraz czas na jesienną część spotkań tego cyklu. Wiemy już, że do udziału zostały zaproszone panie Krystyna Żelewska-Mirska oraz Lucyna Jakubiak Poręba.  

Erazm Stefanowski – urodził się w 1976 roku w Augustowie, gdzie mieszka i pracuje. Poeta, prozaik, felietonista, eseista, krytyk literacki. Debiutował w 1996 roku w „Przeglądzie Augustowskim”. Jego twórczość prezentowana była w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, almanachach i antologiach poetyckich, m. in. w Tam prosto do Augustowa (2007), Opowieść o ziemi augustowskiej (2008) i Wiersze od Augustowa (2021), a także na antenie Polskiego Radia. Współpracuje z miesięcznikiem „Nasz Sztabiński Dom”. Stypendysta Burmistrza Miasta Augustowa w dziedzinie twórczości literackiej (2019). Autor zbioru opowiadań Nie wiary godne (2014) oraz tomów poetyckich: Zaprawione mirrą (2006), Oskarżony Jezus Ch. (2018), za który otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa oaz Lipcowe anioły (2019), dedykowanego ofiarom obławy augustowskiej. Tom wyróżniono nominacją do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego w kategorii Orfeusz Mazurski (2020). Wiersze poety z tego zbioru stały się inspiracją dla Ignacego Zalewskiego do skomponowania symfonii kameralnej pt. Podziemne ptaki na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne. Jej prawykonanie miało miejsce 12 lipca 2022 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Emilia Melon – kończyła klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie Dyrygenturę Chóralną pod kierunkiem prof. Katarzyny Sokołowskiej w warszawskiej Akademii Muzycznej. Od października 2004 roku jest dyrygentem chóru „Sursum Corda” działającego przy Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, a od kwietnia 2019 roku także „Chóru Ziemi Sejneńskiej”, który powstał z jej inicjatywy. W Ośrodku Kultury w Sejnach prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jako skrzypaczka występowała w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Litwa, USA) z chórem przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz z trio skrzypcowo-gitarowym swojego brata Tadeusza Melona. Za rozbudzanie muzycznych zainteresowań wśród dzieci, młodzieży i dorosłych Sejneńszczyzny otrzymała w powiecie Sejneńskim tytuł Osobowość Roku 2019 w kategorii kultura.

CZTERY PORY ROKU W PSM W AUGUSTOWIE – ERAZM STEFANOWSKI I CHÓR ZIEMI SEJNEŃSKIEJ

|Bart.