Nazywany jest źródłem rozrywki i natchnienia. Daje radość, wzrusza, uwalnia emocje. Jednoczy widzów i aktorów we wspólnym przeżyciu. W niedzielę, 27 marca, swoje święto obchodzi teatr.
Celem Międzynarodowego Dnia Teatru jest promowanie sztuk teatralnych w społeczeństwie, integrowanie artystów oraz mobilizowanie do międzynarodowej współpracy i wzmocnienia przyjaźni.
Uznany na świecie od 60 lat
Dzień teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r. w Helsinkach dla upamiętnienia inauguracji Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny” (Paryż, 1957 r.). Na całym świecie obchodzony jest od 1962 r.
Tradycyjne świętowanie zaczyna się w siedzibie UNESCO. W jego trakcie wybitna osobowość sceniczna wygłasza orędzie dotyczące aktualnej sytuacji teatru na świecie. Pierwszą wiadomość wysłał Jean Cocteau, po nim byli m.in. Arthur Miller, Peter Brook, John Malkovich, Vaclav Havel czy Judi Dench. Zaszczyt ten spotkał także Polaków – Krzysztofa Warlikowskiego i Janusza Warmińskiego.
Atrakcje w regionie
W trakcie Międzynarodowego Dnia Teatru organizowane są spektakle teatralne, spotkania z aktorami, warsztaty czy wycieczki do teatru. Do wspólnego świętowania włączają się także podlaskie instytucje kultury.
Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) przygotowała z tej okazji wyjątkowy koncert symfoniczny na rzecz Ukrainy. Podczas niego usłyszymy utwory Krzesimira Dębskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP pod batutą samego kompozytora. Szczegóły tej inicjatywy dostępne są w artykule Koncert charytatywny „Sercem z Ukrainą”.
Z kolei Teatr Dramatyczny zachęca do zaangażowania się w akcję „Złóż życzenia dla Teatru” czy konkurs „Moje pierwsze wspomnienie z Teatru”. Niezbędne informacje znajdują się w artykule: Świętuj z Dramatycznym Międzynarodowy Dzień Teatru!
oprac.: Anna Augustynowicz
na podst.: bimkal.pl, wikipedia.pl
red.: Barbara Likowska-Matys
https://wrotapodlasia.pl/
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok