Podwaliny pod jednostkę samorządu terytorialnego, którą jest powiat stworzono już w XIII wieku. Na przestrzeni wieków zmieniała się rola starostów, jak i samych powiatów. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawsze była to niezwykle istotna wspólnota mieszkańców.

Zmiany podziału administracyjnego państwa w 1975 roku, a co za tym idzie, administracyjna likwidacja powiatów, były zerwaniem z historycznie ukształtowanymi strukturami powiatów i województw. Jednak naturalna, tradycyjna wspólnota mieszkańców czująca więź z powiatem trwała nadal. Oficjalnie reaktywowany w 1999 roku samorząd powiatowy był jednym z kolejnych etapów decentralizacji władzy publicznej, a jednocześnie naturalnego usamorządowienia określonej, historycznie trwającej wspólnoty.
Z założenia i w praktyce powiat jest ośrodkiem, w którym obywatel otrzymuje pełny zakres usług publicznych. Co jednak najważniejsze, powiat daje poczucie bycia u siebie. I to właśnie powiatowa wspólnota społeczna dokonuje świadomego wyboru swoich przedstawicieli działających na ich rzecz. Właśnie m.in. dzięki tym decyzjom mieszkańcy danego powiatu mogę wieść swoje spokojne codzienne życie w naturalnie ukształtowanej przestrzeni.
Związek Powiatów Polskich przygotował krótki film, w którym podsumowano lata funkcjonowania Polski powiatowej.
Premiera filmu miała miejsce podczas odbywającego się 8 i 9 czerwca br. w Mikołajkach XXVIII Zgromadzenia Ogólnego ZPP.
Źródło informacji: Związek Powiatów Polskich
Artykuł zamieszczony w roku 2022 i to są dane z tamtego okresu, konkretnie, za rok 2021 :)
NO CHYBA ŻARTUJECIE że bezrobocie jest niskie ****** milion ogłoszeń na OLX z czego NIKT NIE CHCE ZATRUDNIĆ W tym…
Piękne koncerty !!!!!! Cudowna promocja naszej szkoły!!!!!!!!
Przepiękny koncert!!!!!!!
Dziś do naszej redakcji wpłynęła kolejna informacja od autora zamieszczonego list. Tym razem jest to przyjemna wiadomość: „Dziękuję bardzo za…