Upamiętniliśmy Generała Ignacego Prądzyńskiego w jego 230. urodziny. To dzięki Generałowi, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich strategów pierwszej połowy XIX wieku, powstała nasza największa atrakcja regionu, czyli Kanał Augustowski. W uroczystościach na zaproszenie Gminy Kostrzyn wzięła delegacja naszego miasta: Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, Bogdan Dyjuk Prezes Lokalnej Grupy Działania „Kanał Augustowski”, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej Augustowa oraz Michał Kotarski Kierownik Wydziału Spraw Społecznych i Administracyjnych Urzędu Miejskiego w Augustowie.
Uroczystości organizowane przez Gminę Kostrzyn, odbyły się m.in w Sannikach, gdzie urodził się Generał Ignacy Prądzyński. Szymon Matysek Burmistrz Gminy Kostrzyn powitał przybyłych gości i oficjalnie rozpoczął obchody, które zainaugurowała konferencja pt. „Generał Prądzyński – postać wybitna”.
– Jesteśmy tutaj, aby upamiętnić Generała Ignacego Prądzyńskiego w datę jego 230. urodzin. To postać, która zasłużyła się dla Augustowa i Augustowszczyzny – dzięki Generałowi powstała nasza największa atrakcja, czyli Kanał Augustowski. Cieszę się, że takimi uroczystościami przybliżamy tę wyjątkową osobę. Dziękuję Burmistrzowi Szymonowi Matyskowi za zaproszenie. Ta okrągła rocznica urodzin Generała jest okazją do nawiązania współpracy pomiędzy Augustowem i Kostrzynem. Kontakty między naszymi miastami się zacieśniają, łączy nas wspólna historia. Przypomnijmy, że już niebawem przypada 200. rocznica przybycia generała Ignacego Prądzyńskiego do Augustowa i 15. rocznica uznania Kanału Augustowskiego za pomnik historii – powiedział Mirosław Karolczuk, Burmistrz Augustowa
Po konferencji, wszyscy zebrani złożyli wiązanki kwiatów w miejscu urodzenia Generała Ignacego Prądzyńskiego w Sannikach. Po składaniu kwiatów Prezes Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski Bogdan Dyjuk wręczył pamiątkowy medal z okazji 200-lecia istnienia Kanału Augustowskiego Sołtys Sołectwa Sanniki Marzenie Pietraszewskiej. Przypomnijmy, że wcześniej medale na konferencji w Augustowie otrzymał Burmistrz Gminy Kostrzyn Szymon Matysek, a na konferencji w Kostrzynie Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Grzegorz Banaszak oraz Zastępca Burmistrza Waldemar Biskupski.
– Trudno było nam, Augustowianom nie przybyć do miejsca, w którym urodził się generał Ignacy Prądzyński, skoro szczycimy się największym osiągnięciem XIX wieku, jakim jest Kanał Augustowski. Jest to największa z atrakcji Podlasia, oprócz Puszczy Białowiejskiej, mająca potencjał ponadregionalny i ponad krajowy. Kanał Augustowski jest transgraniczny, polsko-białoruski, na którym znajduje się jedyne w Europie przejście pieszo-wodno-rowerowe. Nigdzie tego nie ma. A niebawem u nas będziemy obchodzić 200. rocznicę przybycia generała Ignacego Prądzyńskiego do Augustowa i 15. rocznicę uznania Kanału Augustowskiego za pomnik historii – powiedział Bogdan Dyjuk, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kanał Augustowski
Po wizycie w Sannikach delegacje udały się do Jarząbkowa, gdzie na ścianie parafialnego kościoła pw. św. Marcina pod tablicą upamiętniającą Generała Prądzyńskiego również złożono symboliczną wiązankę kwiatów. Całość uroczystości zakończyła wizyta w Gnieźnie oraz w Poznaniu, gdzie w kościele św. Wojciecha odbyła się msza święta w intencji Generała.
Przypomnijmy, że Kanał Augustowski, czyli największe dzieło życia Generała Ignacego Prądzyńskiego powstało w pierwszej połowie XIX stulecia. Ponad 100-kilometrowy kanał wodny łączył Królestwo Polskie z Bałtykiem z pominięciem dolnego biegu Wisły i był efektem wojny celnej z Prusami.
Realizacji gigantycznego przedsięwzięcia podjął się urodzony w Sannikach wojskowy i inżynier, który z wykonania przedsięwzięcia wywiązał się wzorowo. Pomijając kwestię tytanicznej pracy związanej z regulowaniem i wytyczaniem nowych koryt rzecznych, olbrzymim problemem było zapanowanie nad różnicami w poziomie łączonych wód. W związku z tym na szlaku powstała siatka 18 śluz, która doskonale funkcjonuje do dziś. Dziś Kanał Augustowski stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Augustowszczyzny.
|Urząd Miejski w Augustowie
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok