Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie jest jedną z pierwszych szkół niepublicznych, które powstały w Polsce w 1989 roku. Założona przez rodziców entuzjastów od 30 lat jest miejscem ludzi otwartych, poszukujących i odważnych. Tacy są w niej nauczyciele i uczniowie. Od 1992 r. szkoła mieści się w budynku na Zarzeczu.
Za jej twórców uważa się przede wszystkim Małgorzatę Dworak i Józefa Faszczę – pierwszego, pełniącego funkcję społecznie, dyrektora. Kolejnymi dyrektorami, decydującymi o kształcie placówki, tworzącymi jej wyjątkową atmosferę i tradycje byli Łucja Fabianowicz, Janina Osewska i Urszula Jurgiel kierująca szkołą do dziś. Organem prowadzącym szkołę jest Samodzielne Koło Terenowe nr 14 STO.
Ta właśnie społeczność świętowała 22 listopada w ACE swój jubileusz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych; była delegacja Urzędu Marszałkowskiego oraz starostowie i burmistrzowie wielu kadencji. Przybyli dyrektorzy i nauczyciele augustowskich szkół oraz przedstawiciele APK, z którymi społeczna współpracuje na wiele sposobów od wielu lat. Szczególnymi gośćmi byli oczywiście dawni pracownicy szkoły, absolwenci i rodzice absolwentów (wśród nich osoby pełniące funkcje prezesów i członków zarządu). Gospodarzami spotkania byli: obecny Zarząd Koła STO, dyrekcja, nauczyciele, a także bardzo licznie zgromadzeni rodzice i uczniowie. Jak zawsze zaczęto od okolicznościowych podsumowań, wręczania pamiątkowych medali i odznaczeń Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Następnie w stronę jubilatów popłynęło wiele ciepłych słów i życzeń od gości.
Po części oficjalnej sceną zawładnęły dzieci. Pojawili się na niej wszyscy uczniowie, a nawet absolwenci we fragmentach szkolnych spektakli z poprzednich lat. Prezentacje były bardzo dynamiczne i zabawne. Młodzi aktorzy rozpętali burzę, stoczyli bitwę pod Grunwaldem, byli udręczonymi uczniami strasznej pani od matematyki i latającymi smokami. Publiczność mogła także obejrzeć fragmenty i zwiastun pełnometrażowego filmu „A miało być tak pięknie”, szkolnej produkcji nawiązującej do kultowego „Rejsu”, kadry dokumentujące pracę przy dawnych spektaklach i prezentację z autorską piosenką stworzoną w 2008 r. przez nauczycieli. Zachwycały i bawiły pokazy tańca, zarówno towarzyskiego, jak i nowoczesnego. Ponieważ były to urodziny, nie zabrakło tortu i gromkiego „Sto lat” na zakończenie.
Jakie będą kolejne lata augustowskiej społecznej? Czas pokaże. Wszystkiego najlepszego!
|(i)
Zapraszamy do obejrzenia naszego pokazu zdjęć z tego wydarzenia.
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok