Jest to święto wyrażające uznanie dla osiągnięć mężczyzn z całego świata oraz na przestrzeni dziejów. Stanowi czas rozważań nad ich udziałem oraz zaangażowaniem we współtworzeniu postępów edukacyjnych, ekonomicznych i technologicznych w społeczeństwie [1].

Idea ustanowienia tego święta pojawiła się już w latach 60., ale jego obchodzenie zapoczątkowano dopiero w Trynidadzie i Tobago 19 listopada 1999 roku. Inicjatywę poparła Organizacja Narodów Zjednoczonych, a przemawiająca w jej imieniu Ingeborg Breines uznała, że pomysł ten symbolizuje równowagę płci [2, 3].

Na świecie Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest oficjalnie 19 listopada, jednakże w różnych krajach można spotkać się z takimi terminami obchodów jak: 23 lutego (m.in. Rosja, Białoruś), 9 marca (Rumunia), 16 marca (Bułgaria), 15 lipca (Brazylia), 9 września (Norwegia) [2].

W Polsce Dzień Mężczyzn nie jest świętem popularnym i nie istnieje tradycja jego obchodzenia. Mówi się, że data 10 marca związana jest z Kościołem Katolickim – w dniu tym obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, rzymskich legionistów skazanych na śmierć za wiarę [2, 3].

Oprócz Dnia Mężczyzn w kalendarzu znajdują się jeszcze dwa pokrewne święta:

  • Dzień Ojca — obchodzony 23 czerwca,
  • Dzień Chłopaka — obchodzony 30 września.

Mimo, że „męskie” święta nie są tak popularne jak „kobiece”, to nie mniej jednak stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń, czy wręczenia drobnego upominku (warto pamiętać, że mężczyźni najbardziej cenią praktyczne prezenty).

Źródła

  1. International Mens Day, Time and Date AS
  2. Dzień Mężczyzn, Wikipedia
  3. Kiedy jest Dzień Mężczyzn, a kiedy Dzień Chłopaka? Swoje święto mają nie tylko panie, Kurier Lubelski

kalendarzswiat.pl