Szanowni Państwo, ponieważ w przyszłym tygodniu odbywają się spotkania z rzecznikiem praw obywatelskich, pozwalamy sobie przybliżyć ich sens:
Czy Rzecznik Praw Obywatelskich może pomóc? Czy są problemy, które może zanalizować i przedstawić pomysły na rozwiązanie problemów obywateli naszym władzom?
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przyjeżdża do specjalnie do Zambrowa, Grajewa, Augustowa i Białegostoku po to, by posłuchać ludzi, spisać ich uwagi i spróbować na nie zareagować.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE SPOTKAŃ SĄ TU https://www.rpo.gov.pl/pl/content/ostrów-mazowiecka-zambrów-grajewo-augustów-białystok-spotkania-regionalne-rpo
Spotkania z RPO nie mają charakteru wykładu czy przemówienia – Rzecznik pyta ludzi i uważnie notuje ich problemy.
Rzecznik jest ministrem konstytucyjnym, ale szczególnym – takim, który przyjeżdża po to, by sprawdzać, jak w praktyce działają przepisy ustanawiane w Warszawie. By pytać ludzi o ich pomysły – bo tak wiele ich rodzi się z dala od wielkich miast.
Rzecznik odwiedził od początku swojej kadencji ponad 170 miejscowości. Słucha i notuje. A jeśli ludzie nie wiedzą, od czego zacząć, pyta na przykład:
- Czy osoba starsza ma jak dotrzeć do urzędu albo na spotkanie? Czy są w miejscowości ławki, żeby sobie po drodze przysiąść
- Jak sobie radzą osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie? Jak na miejscu funkcjonuje wsparcie dla nich?
- Kiedy odjeżdża ostatni autobus szkolny?
- Czy nie pojawiły się kłopoty związane z nowymi inwestycjami (rozwój naszego kraju ma też uciążliwą stronę)
- Jak daleko jest do lekarza, do urzędu, w którym załatwia się ważne sprawy – czy trzeba mieć samochód osobowy, by tam dotrzeć?
- Czy nowa droga nie jest uciążliwa? Czy nie ma gdzieś w okolicy wysypiska odpadów o nieznanym pochodzeniu?
- Czy ludzie wiedzą, jak pytać władze o lokalne sprawy korzystając z prawa do informacji publicznej?
- Jak sobie radzą ojcowie po rozwodach? Czy mogą utrzymywać kontakty z dziećmi?
Z każdego spotkania Rzecznik przywozi naręcze zgłoszeń, które przekładają się na:
– wystąpienia do władz w szczegółowych sprawach, z konkretną argumentacją prawną – bardzo często wykorzystywane potem przez administrację rządową
– przystąpienia do spraw sądowych obywateli (to wzmacnia ludzi i ich prawną argumentację)
– kontaktowanie działaczy ze sobą (w naszym kraju powstaje wiele fantastycznych inicjatyw, które o sobie nie wiedzą, bo jak ludzie z Bogatyni mają dowiedzieć się o tym, co wymyślili ludzie w Jarosławiu? A ci z Węgorzewa o pomysłach Śremu?)
Przykłady?
- To z Białegostoku Rzecznik przywiózł sprawę pana Tomasza Piesieckiego, młodego człowieka, który jako dziecko na początku lat 90. uległ wypadkowi i – po latach – stracił prawo do renty, bo suma gwarancyjna była bardzo niska. Rzecznik doprowadził już do uchylenia niekorzystnego dla pana Tomasza wyroku, wspiera go w nowym postępowaniu sądowym – a sam pan Piesiecki przekonuje posłów i senatorów, by osobom takim jak on pomogli jedną ustawą.
- To z Bakałarzewa koło Suwałk Rzecznik przywiózł problem linii energetycznej biegnącej przez miejscowości, a z Giżycka i Węgorzewa – problemy osób z niepełnosprawnościami, o które stale zabiega.
- W innych częściach kraju namierzył problem wykluczenia transportowego (z małych miejscowości nie ma jak dojechać do dużych) – i doprowadził do tego, że problemem zainteresowały się i władze centralne i media
Widział na miejscu problem wysypisk, smogu w mniejszych miejscowościach, uciążliwych ferm (więc interweniuje w tych sprawach podpowiadając władzom lokalnych, jakich przepisów użyć, by skutecznie bronić mieszkańców, wspierając samorządy w sądzie w sporze z potentatami biznesu, przystępując w sądzie do sprawy człowieka, który poskarżył się na smog nie dający żyć)
Na spotkanie RPO przyjeżdża także prawnik, który na osobności może przyjąć sprawę – nie trzeba więc o nich mówić publicznie, zwłaszcza jeśli dotyczy spraw prywatnych
Skalę zaangażowania i prawdziwą aktywność RPO można sprawdzić dziś łatwo na stronie RPO.gov.pl – gdzie działania Rzecznika Praw Obywatelskich opisane są w sposób umożliwiający przeglądanie tego tematycznie (np. sprawy osób z niepełnosprawnościami, środowisko, edukacja, prawa kierowców) – a także w układzie konstytucyjnym: klikając na kolejne artykuły dotyczące praw i wolności można sprawdzić, jak wygląda ich realizacja.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok
Bohater! Ponoć rok wcześniej uratował topiącą się osobę. SZACUNEK
Czemu nadal inwestor nic nie robi z ogrodkami piwnymi w parku w Augustowie?Czyżby obecne władze nic nie robią by wteszcie…