Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji Elżbietę Witek poparło 314 posłów, przeciwko było 11, 134 wstrzymało się od głosu, jeden poseł nie głosował.

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek

W swoim wystąpieniu nowo wybrana Marszałek Izby podziękowała posłom za wybór, także posłom spoza jej środowiska politycznego, którzy oddali na nią głos. – To dla mnie ogromny zaszczyt, wyróżnienie i zobowiązanie – podkreśliła Elżbieta Witek. Jak dodała, każdy z posłów jest inny, ale są sprawy, które powinny łączyć. – Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, ze w 37-milionowym narodzie jest 460 osób, które decydują o najważniejszych sprawach dla naszej Ojczyzny i obywateli, to jest to ogromne wyróżnienie, że zasiadamy w tej izbie – powiedziała Marszałek Sejmu. Zadeklarowała też, drzwi do jej gabinetu będą otwarte dla wszystkich posłów.

Marszałkiem Senatu X kadencji izby został wybrany Tomasz Grodzki (KO). Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że jego wybór to zwycięstwo demokracji. Oświadczył, że błędne jest myślenie, iż rolą Senatu jest być hamulcowym dla Sejmu.  „Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli, czyli zamiast szybkiego prawa ustanawiać dobre prawo”- mówił. Podkreślił, że Senat „jest emanacją narodu”, a to oznacza, że „możemy się spierać, ale jednocześnie musimy pamiętać, że reprezentujemy, jak mało kto, majestat Rzeczypospolitej i potęgę tego narodu, którego musimy strzec i chronić”. Tomasz Grodzki zaznaczył, że przybywa ze Szczecina, w którym „nauczyliśmy się, że można, szanując siebie nawzajem, utrzymywać swoje tradycje, żyć w zgodzie, budując dobrobyt zachodnich rubieży Rzeczpospolitej”. Zaznaczył też, że reprezentuje świat medycyny, gdzie przysięga Hipokratesa  zobowiązuje do tego, by wszystkich traktować jednakowo – i możnych, i wykluczonych. „To nas uczy tolerancji, tego, że każdy Polak, każda Polka, każdy obywatel naszego kraju ma równe prawa, i tego, że różnorodność w naszym narodzie jest jego siłą, ponieważ za różnorodnością idzie kreatywność” – oznajmił.

źródło: sejm.gov.pl i senat.gov.pl |Bart.

Zdjęcia: Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

senat.gov.pl/