W 80. rocznicę wywózki Polaków w głąb ZSRR, w dniu 10 lutego 2020 r. Dariusz Jan Szkiłądź – Wicestarosta Augustowski oraz Zbigniew Kaszlej – Naczelnik Wydziału Organizacyjno – Prawnego Starostwa Powiatowego w Augustowie, jednocześnie Prezes augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapalili znicze przy pomniku Sybiraków deportowanych z Ziemi Augustowskiej, usytuowanym przy kościele pw. Św. Jana Chrzciciela na Borkach, na augustowskim cmentarzu przy pomniku poświęconym Sybirakom w kwaterze niepodległościowej oraz na grobie Eugeniusza Simsona – wieloletniego Prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie.
Następnie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii i Polaków na Świecie miała miejsce sesja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, podczas której dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wygłosił wykład „Agresja sowiecka 1939 r. i deportacje obywateli polskich na Sybir”. W sesji udział wzięli augustowscy kombatanci, Sybiracy, delegacje szkół noszących imię Sybiraków z Netty i Krasnegoboru oraz licznie zgromadzona młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Augustowie i II Liceum Ogólnokształcącego.
Po południu, w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Augustowie, ks. dr Waldemar Brodziak odprawił mszę świętą w intencji Sybiraków i ich rodzin.
|Starostwo Powiatowe w Augustowie
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok